Velké stěhování je u konce - převzato z Deníku

V listopadu loňského roku informoval Deník poprvé o zásadním přesunu, jenž zahájila Střední škola uměleckoprůmyslová v Ústí nad Orlicí. Odborná část výuky nástrojařů a mechaniků - seřizovačů se dlouhé roky odehrávala v deset kilometrů vzdálené Hnátnici, od letošního září bude mít ale vše jinak.


První část stěhování přišla loni školu přibližně na 1,2 milionu korun, díky nimž prošla rekonstrukcí jedna z částí bývalé přádelnické dílny. Nástrojařům ve tříletém učebním oboru tak odpadlo nepříjemné dojíždění a škole část starostí a finančních nákladů spojených s rozlehlým objektem v Hnátnici.
Studenti čtyřletého maturitního oboru mechanik-seřizovač budou mít teoretickou i praktickou část výuky pohromadě, tedy v areálu umělecké průmyslovky v Zahradní ulici, od 1. září letošního roku. Informoval o tom ředitel školy Zdeněk Rössler. „Objekt v Hnátnici se podařilo prodat. Novou učebnu jsme zařizovali už v průběhu uplynulého školního roku, jedná se o bývalé prostory přádelnických dílen,“ sdělil telefonicky s tím, že nadcházející školní rok odstartuje škola „pod jednou střechou“. Náročné dvouetapové stěhování, jež si ústecká „textilka“ zajišťovala z větší části sama za pomoci některých svých partnerů, přinese podle Zdeňka Rösslera řadu výhod. Některé z nich jsou čistě praktické. „Organizování výuky bude jednodušší, pro žáky odpadá dojíždění na odborný výcvik, i pro učitele je to lepší. Nemusíme už rovněž řešit dovážení jídel do Hnátnice,“ uvedl ředitel.

Investice se do budoucna vyplatí
Stěhováním z Hnátnice do Ústí by si měla škola pomoci také po ekonomické stránce. Provoz zmodernizované učebny je totiž finančně mnohem méně náročný. v součtu dvoumilionová investice se tedy Pardubickému kraji, jenž školu zřizuje, vyplatí. Alespoň je o tom přesvědčen Zdeněk Rössler, když říká: „Určitě dojde k úsporám. Tím že se podařilo vyměnit okna a také podlahy, dojde i k šetření energií.“
Do konce prázdnin čeká ještě novotou zářící učebnu rekonstrukce elektroinstalace a zapojení všech potřebných strojů. Škola ale kromě pracoviště odborného výcviku investuje také do svých kmenových učeben. „Vytvořili jsme jednu novou, která by měla sloužit k běžné výuce,“ doplnil ještě Zdeněk Rössler.

JAN POKORNÝ - převzato z Deníku       
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství
Ocenění Pardubického kraje
Ocenění Pardubického kraje
Asociace výtvarných škol
Asociace
Obalový institut
OBALOVÝ INSTITUT SYBA, s. r. o.
       

       
Svaz nástrojáren
Svaz nástrojáren
Masarykova univerzita
Střední škola umělecko průmyslová Ústí nad Orlicí - netfirmy.czStřední školy s maturitní zkouškou - netfirmy.cz