Nový studentský časopis ještě do Vánoc

Ústí n. O. - Jednou ze změn, kterou pro letošní školní rok připravilo vedení Střední školy uměleckoprůmyslové, je vydávání zbrusu nového studentského časopisu.

První číslo by měli žáci a pedagogové školy dostat pod pomyslný vánoční stromeček, v měsících září a říjnu se bude dávat dohromady redakční tým.
Důvody vzniku měsíčníku, který by měl mapovat dění ve škole i mimo ni, jsou podle ředitele Zdeňka Rösslera prozaické. „V prvé řadě by měl posílit propagaci naší školy. Žákům prospěje při přípravě na maturitní zkoušku a přijímací řízení na vysoké školy, umožní jim větší zapojení a sepětí s naší školou,“ míní.
Tým redaktorů, fotografů a grafiků povede pedagog školy Jan Pokorný, jinak učitel českého jazyka a dějepisu. a jak přiznává, na novou práci se těší už nyní: „Je to zajímavá možnost a velká výzva zároveň. Se studenty zdejší školy jsem měl možnost spolupracovat již dvakrát v rámci zpravodaje mezinárodní Kocianovy houslové soutěže, pokaždé si vedli perfektně. a nejen proto věřím, že se nový časopis může na naší škole uchytit.“
Vydávání školního časopisu může mladým redaktorům, fotografům a grafikům pomoci v celé řadě ohledů. k nezaplacení jsou především zkušenosti a praxe, které by mohli zúročit během přijímacích zkoušek a v dalším vysokoškolském studiu mediálních oborů. Nabízí se také rozvoj spolupráce s redakcemi celostátních novin. „Podle mých informací se u nás slibně rozjel například projekt Studenti čtou a píší noviny. Není důvod, proč formou časopisu tuto i další možnosti nepodpořit. Měli bychom dát studentům možnost vyjádřit svůj názor a psát o věcech, které je zajímají. To vše pochopitelně na patřičné úrovni,“ vysvětluje Pokorný.
Školních časopisů přibývá v posledních letech jako hub po dešti. Výjimkou není ani Ústí nad Orlicí, které už má svého „žolíka“ v podobě měsíčníku zdejšího gymnázia. o jeho kvalitě svědčí skutečnost, že Gymplák získal před nedávnem cenu Pardubického kraje jako nejlepší školní časopis a v prosinci bude bojovat o vavříny v celostátním kole soutěže. Jan Pokorný k tomu dodává: „Je to každopádně skvělý úspěch a musím uznat, že i zasloužený. Máme se čím inspirovat, pochopitelně ale musíme mít do začátků skromnější cíle. Dát dohromady redakci, zapojit i vyučující, vydat prvních pár čísel a ukázat, že je časopis záležitostí celé školy.“
Na začátku školního roku se mohou studenti ústecké uměleckoprůmyslové školy nejen přihlásit do redakčního týmu, ale také pomoci vymyslet název časopisu. Ten na své jméno zatím stále čeká a doví se jej na základě výsledků podzimní ankety.
Pokud vše dopadne zdárně, mělo by mít periodikum v prvé řadě elektronickou podobu. „K dispozici bude všem návštěvníkům našich internetových stránek, u kterých se budeme snažit o pravidelnou aktualizaci,“ říká Zdeněk Rössler. Tištěné verze se ale ředitel „umprumky“ nevzdává. „Web je silný zdroj informací, ale ne vždy se dostane ke všem. Tištěný časopis by měl tuto mezeru vyplnit,“ dodává ještě.

        
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství
Ocenění Pardubického kraje
Ocenění Pardubického kraje
Asociace výtvarných škol
Asociace
Obalový institut
OBALOVÝ INSTITUT SYBA, s. r. o.
       

       
Svaz nástrojáren
Svaz nástrojáren
Masarykova univerzita
Střední škola umělecko průmyslová Ústí nad Orlicí - netfirmy.czStřední školy s maturitní zkouškou - netfirmy.cz