E-Spuma postupuje vpřed, další krok udělala v Portugalsku

Oliviera de Azemeis/Ústí n. O. – V rušném maturitním květnu postoupila o krok dál snaha osmi evropských škol v rámci programu Comenius. Již tradičně mezi účastníky figuruje i Střední škola uměleckoprůmyslová Ústí nad Orlicí. Projekt s názvem E-Spuma, jehož výstupem by měl být funkční dávkovací stroj na pěnové hmoty, měl na programu další pracovní setkání všech partnerských škol. Do portugalského města Oliviera de Azemeis odjela také čtyřlenná skupina ústecké „umprumky“: ze studentů prezentovali své návrhy Petr Břenek a Tereza Janáková (3. ročník, obor Grafický design tiskovin), které doprovázeli pedagogové Bohuslav Špaček a Alexandra Minářová.
Prezentovali návrh knihy a obalu
Šedesát kilometrů od Porta, druhého největšího portugalského města, měli účastníci včetně našich napilno. V rámci v pořadí čtvrté schůzky prezentovali Ústečtí nejprve návrh kuchařky, ve které budou zastoupeny pokrmy jednotlivých účastnických zemí. „Na mýtinku v italské Anconě by ji měli naši studenti představit už kompletní,“ objasnila další cíle pedagožka Alexandra Minářová.
Její kolega Bohuslav Špaček předvedl dále přítomným návrhy obalů pro nerezovou nádobu zařízení. „Nejvíce se líbil návrh studenta prvního ročníku Jakuba Brokla. Jelikož ještě nejsou vyjasněny technické parametry zařízení, budeme muset počkat s finálním návrhem až po dodání patřičných informací a výkresů,“ upřesnil učitel uměleckých předmětů.
Cenná zkušenost, říká student
Nejen práce, ale také zábava a poučení, to je náplň setkání napříč celou Evropou. Doprovodný program v podání portugalských hostitelů tentokrát zahrnoval prohlídku školy i okolí města Oliviera de Azemeis, návštěvu metropole Porto, projížďku lodí a prohlídku pobřežního města Aveira.
Před ústeckými studenty je nyní nejen velká porce práce, ale také říjnové setkání v Itálii. Setkání v Portugalsku pro ně bylo ve všech ohledech přínosem. „Když to shrnu, byla to krásná životní zkušenost, poznání nového kraje, zvyků i přátel,“ okomentoval portugalskou misi její účastník, talentovaný grafik Petr Břenek. (jp)       
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství
Ocenění Pardubického kraje
Ocenění Pardubického kraje
Asociace výtvarných škol
Asociace
Obalový institut
OBALOVÝ INSTITUT SYBA, s. r. o.
       

       
Svaz nástrojáren
Svaz nástrojáren
Masarykova univerzita
Střední škola umělecko průmyslová Ústí nad Orlicí - netfirmy.czStřední školy s maturitní zkouškou - netfirmy.cz