V jednoduchosti síla! Zuzana Bergmannová uspěla v soutěži Mladý obal

Ústí n. O. – Mezinárodní soutěž Mladý obal (Young Package Competition) je jednou z nejvyšších met studentů středních i vysokých umělecký škol. Její v pořadí už 19. ročník byl nebývale obsazený: o zařazení do prestižního katalogu usilovali účastníci ze 43 zemí, kteří přihlásili hned 742 prací!
Soutěž byla rozdělena do dvou kategorií: v první figurovali studenti vysokých škol a designéři do 30 let, ve druhé pak studenti středních a vyšších odborných škol. Pořadatelé v čele s Radkou Machalickou z CZECHDESIGN letos zvolili jako téma fenomén „Take Away“, tedy obaly sloužící zejména k přenosu potravin. A jedno z nejlepších řešení pochází právě z „dílny“ ústecké Střední školy uměleckoprůmyslové.
Uši z papíru
Studentka 3. ročníku oboru Tvarový a grafický design obalů Zuzana Bergmannová vsadila ve své práci s názvem Take Away z cukrárny Donut na heslo „v jednoduchosti síla“. „Návrh je jednoduché a levné řešení pro zákazníky cukráren, které by jim mělo ulehčit přenos všech pochoutek z cukrárny až domů. Vyrobeno je z recyklovaného papíru a skládá se pouze z uší, které se přilepí k zabaleným zákuskům,“ popsala Zuzana Bergmannová svůj návrh, který se k velké radosti Ústeckých objevil ve výběrovém katalogu jako jedna ze čtyřiceti nejlepších prací. Drtivou většinu z nich mají přitom na svědomí zkušenější designéři z vysokých škol či profesionálních studií, o to cennější je tak úspěch teprve osmnáctileté studentky z Jablonného nad Orlicí.
Inspirace? Obyčejná nákupní taška
„Do soutěže jsem se přihlásila přibližně na konci února s tím, že to jen zkusím, proto jsem byla výsledkem velice překvapená,“ hovoří skromně o svém úspěchu Zuzana Bergmannová a pokračuje: „Zařazení do katalogu si cením, protože byla přihlášena spousta dobrých návrhů. Inspirací mi přitom byla obyčejná nákupní taška.“
Studentka, kterou čeká za rok maturita, by ve studiu obalového designu chtěla dále pokračovat na vysoké škole. „A jednou bych se jím chtěla i živit, vždyť tento obor je o neustálé originalitě,“ říká Zuzana Bergmannová.
Z jejího úspěchu mají pochopitelně radost také vyučující ústecké „umprumky“. „Přáli bychom si, aby podobné výsledky byly motivací i pro další naše žáky. Těší nás, že opravdu cenných úspěchů, jakých dosáhla Zuzka, v posledních letech přibývá. Není náhodou, že naši nejlepší absolventi pokračují ve studiu na vysokých uměleckých školách, včetně prestižních ateliérů VŠUP,“ uzavírá Jan Pokorný, třídní učitel Zuzany Bergmannové.

Výstava všech oceněných prací v rámci letošního ročníku soutěže Mladý obal (Young Package Competition) je od 4. června k vidění v pražské Galerii CZECHDESIGN. Navštívit ji můžete až do 4. července. (jp)       
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství
Ocenění Pardubického kraje
Ocenění Pardubického kraje
Asociace výtvarných škol
Asociace
Obalový institut
OBALOVÝ INSTITUT SYBA, s. r. o.
       

       
Svaz nástrojáren
Svaz nástrojáren
Masarykova univerzita
Střední škola umělecko průmyslová Ústí nad Orlicí - netfirmy.czStřední školy s maturitní zkouškou - netfirmy.cz