Na naši školu zavítal místopředseda vlády

Ústí n. O. – V úterý odpoledne přivítalo vzácnou návštěvu vedení orlickoústecké Střední školy uměleckoprůmyslové. Na krátkou návštěvu, spojenou s  diskusí o aktuální situaci ve středním odborném školství, přijel místopředseda vlády a předseda Rady pro výzkum, vědu a inovace Pavel Bělobrádek. Ten je na českých vysokých, středních školách i vědeckých pracovištích v poslední době častým hostem.

Více pochopení, méně papírování

Ředitel školy Zdeněk Rössler seznámil v úvodu jednoho z nejvyšších vládních představitelů s úpravami, jimiž škola v nastávajících dvanácti měsících projde. „Právě nyní začínáme velkou akci v objemu přibližně 27 milionů korun. Budova si investice do vzhledu zaslouží,“ podotkl ředitel.

Přes nelehkou situaci technických oborů má SŠUP v poslední době právě v této oblasti řadu zajímavých výsledků. Postupně roste zájem o maturitní obor Mechanik-seřizovač i o učební obor Nástrojař. Vicepremiér byl také seznámen s existencí dvou nových odborných učeben, jež vznikly díky projektu Podpora přírodovědného a technického vzdělávání v Pardubickém kraji. „Právě v rámci projektu umprumka spolupracuje se čtyřmi základními školami v regionu a poskytuje jejich žákům možnost zapojení do projektových školních i mimoškolních aktivit. Letos premiérově uspořádala pro žáky základních škol prázdninové setkání s technikou. Týdenního kempu se hned napoprvé zúčastnilo 75 dětí,“ uvedl Zdeněk Rössler

„Na druhou stranu, účast v projektech s sebou nese velkou administrativní zátěž. Papírování přibylo i v souvislosti s novou podobou maturitní zkoušky, stejného jevu se obáváme i v případě společných přijímacích zkoušek, které jsou naplánované. V určitých okamžicích se dostáváme do pozice, že musíme veškeré síly věnovat seznamům, výkazům,“ posteskl si ředitel.

Cestou duálního vzdělávání

Méně příjemným tématům se během přibližně čtyřicetiminutového setkání přítomní nevyhýbali. Úbytek žáků napříč celou ČR, který se nevyhýbá ani odborným školám, konkurence v podobě velkého počtu gymnázií, zájem žáků a jejich rodičů neodpovídající situaci na trhu práce a z toho plynoucí mnohdy obtížné uplatnění.

Podle Pavla Bělobrádka je správnou cestou duální vzdělávání – vzdělávání propojené s odbornou praxí a reagující na potřeby trhu práce. Právě prvky duálního systému se dlouhodobě snaží uplatňovat i ústecká Střední škola uměleckoprůmyslová.

„Chceme se bavit o duálním vzdělávání, daleko víc ho zavádět. Je skutečně na čase. Situace ve firmách je nedobrá. Daně, byrokracie? Ne, největší problém je s lidskými zdroji,“ uvedl místopředseda vlády.

K aktuální situaci ve školství dodal: „Vidím tři základní problémy. Zaprvé že se vzdělávací systém nechal fungovat samovolně s tím, že vše vyřeší ruka trhu. A to se nepovedlo. Za další celospolečenské uznání řemeslníka není odpovídající, každý by chtěl mít bílý límeček a být úředník. Že je ve státní správě přezaměstnanost, je evidentní. No a do třetice rozdíl mezi českým a zahraničním studentem je v tom, že náš obvykle studuje, co ho baví, a zahraniční, co ho bude dobře živit.“

Vyjádřil rovněž pochopení pro nelehkou situaci škol plynoucí ze zákona o veřejných zakázkách. Kvůli němu je často jediným kritériem nejnižší cena, objevují se také problémy při specifikaci zakázek.

Na památku si místopředseda vlády odvezl z Ústí předměty, které přibližují nejen bohatou historii, ale i současnost uměleckoprůmyslové, dříve textilní školy. Mimo jiné dvojici kravat, které od sebe dělí bezmála dvacet let. „První byla vyrobena ještě v časech, kdy byla naše škola vyhlášenou ústeckou ´textilkou´, druhou vytvořila před nedávnem jedna ze studentek oboru Textilní výtvarnictví, tedy už pod „značkou“ Střední škola uměleckoprůmyslová,“ vysvětlil ředitel školy Zdeněk Rössler.       
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství
Ocenění Pardubického kraje
Ocenění Pardubického kraje
Asociace výtvarných škol
Asociace
Obalový institut
OBALOVÝ INSTITUT SYBA, s. r. o.
       

       
Svaz nástrojáren
Svaz nástrojáren
Masarykova univerzita
Střední škola umělecko průmyslová Ústí nad Orlicí - netfirmy.czStřední školy s maturitní zkouškou - netfirmy.cz