O pardubickou galerii se nyní dělí Ústí s Hradcem

Pardubice/ Ústí n. O. / Hradec Králové – Po roce a půl se práce studentů ústecké Střední školy uměleckoprůmyslové opět stěhují do krajské metropole. Ve výstavních prostorách Domu U Jonáše, který spravuje Východočeská galerie v Pardubicích, byla středeční vernisáží zahájena výstava s názvem Prostor pro design. Zájemci ji mohou zhlédnout až do 16. listopadu.

Dvě umprumky pod jednou střechou

Prostory dobře známé nejen pardubickým milovníkům umění „neokupuje“ ústecká škola sama. Společnost jí dělá královéhradecká Střední uměleckoprůmyslová škola hudebních nástrojů a nábytku. Její ředitel Jan Opitz byl také jedním z těch, kteří promluvili během středečního slavnostního zahájení. Podrobněji představil výběr prací žáků a žákyní oborů Průmyslový design a Design interiéru a připomněl skutečnost, že dějiny hradecké školy byly desítky let spjaté převážně s výrobou hudebních nástrojů. Současnost je však výrazně pestřejší. V dnešní době nabízíme mnoho umělecko-řemeslných oborů. Jejich studenti už většinou přesně vědí, na jaký obor jdou, často se mu i do budoucna věnují. Kouzlo designu naproti tomu objevují naši žáci až po talentových zkouškách a postupně s oborem rostou. Až ve třetím, čtvrtém ročníku můžeme mluvit o designérech,řekl mimo jiné.

Ústeckou školu v Pardubicích zastupovali její ředitel Zdeněk Rössler a také vedoucí uměleckých oborů Jaroslav Habrman. Po loňském úspěchu se rozhodlo vedení ústecké umprumky prezentovat především designérské projekty, koncepty a studie produktového a obalového designu, bytové dekorace, módní návrhy a knižní grafiku. S druhou školou bychom se zdánlivě mohli vnímat jako konkurence, ale jak již bylo řečeno, obě instituce působí vedle sebe a je třeba si uvědomit, z čeho vycházejí. My jsme byli mnoho let klasickou textilní školou a postupně jsme hledali další možnosti,“ zmínil ve svém projevu ředitel ústecké SŠUP.

Jaroslav Habrman pro změnu okomentoval skutečnosti, jež se vztahují k druhé ústecké výstavě v Pardubicích. „Před rokem jsme prezentovali v prostorách této překrásné galerie to nejlepší, co jsme měli. Nedlouho poté nás paní doktorka Řeháková požádala, jestli bychom prezentovali něco nového. Trošku jsme se lekli, něco jsme měli, ale domlouvali jsme výstavu věcí, které převážně ještě nebyly. Neměli jsme jistotu, jestli se něco kvalitního urodí,“ uvedl během zahájení výstavy a dodal: „Další zaváhání způsobilo zjištění, že s námi bude vystavovat škola z Hradce. Já ji znám, vím, jaké má výsledky, konfrontace je těžká. Přesto jsme souhlasili.“

O středoškolské umělce mají zájem

Studentská díla nejsou v pardubické galerii vzácnými hosty. Podle její ředitelky Hany Řehákové naopak představují vítané zpestření, to samé platí o designérských pracích. „Zajímá nás středoškolský design, protože je původní, svěží, nápaditý. Věříme, že návštěvníci ocení dovednosti mladých tvůrců stejně jako profesorský sbor, který je k vytvoření děl správně vede,“ uvedla během zahájení.

Povzbudivá slova si přítomní umělci vyslechli také od prvního náměstka hejtmana Pardubického kraje Romana Línka, jenž nad výstavou převzal osobní záštitu. Právě kraj totiž zřizuje jak Východočeskou galerii v Pardubicích, tak ústeckou školu. „Účast druhé uměleckoprůmyslové školy z Hradce Králové dokládá východočeské partnerství. Pan profesor Piťha, bývalý ministr školství, nedávno pronesl krásnou větu, že chyba není v nejvyšších patrech, ale ve společnosti samotné, národ je třeba vychovávat ke krásnu. Těm, kteří ho vytvářejí u nás, bych přál, aby se proslavili jako umělci z východních Čech,“ zaznělo z úst Romana Línka.

Výstavu okoření doprovodné akce

 Zajímavostí společné expozice ústecké a hradecké umprumky je skutečnost, že nezůstane jen u samotné výstavy. Od 8. října do 13. listopadu je naplánováno hned šest doprovodných pořadů se začátkem vždy od 17 hodin, o jejichž pořádání se obě školy podělí. Na úvodní přednášku Architekti a design v podání Ondřeje Teplého navážou dvě přednášky ředitele královéhradecké školy Ing. Jana Opitze (14. října Interiérový design: srovnání tradičního panevropského pojetí a východních filozofií, 21. října Interiérový design: harmonie prostoru, psychologie bydlení a její širší kontext) a přednáška Mgr. Jiřího Huláka Design domácích spotřebičů. Ústečtí zajistí zbývající dva pořady: 11. listopadu zazní přednáška akad. arch. Bohuslava Horáka pojmenovaná Reflection: na cestě z Holic do římského Driade, pestrý kulturní program zakončí 13. listopadu módní přehlídka žáků SŠUP a projekce filmů z ateliérů Animační a Audio-vizuální tvorby Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Právě tam totiž řada absolventů ústecké SŠUP pokračuje v dalším studiu.       
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství
Ocenění Pardubického kraje
Ocenění Pardubického kraje
Asociace výtvarných škol
Asociace
Obalový institut
OBALOVÝ INSTITUT SYBA, s. r. o.
       

       
Svaz nástrojáren
Svaz nástrojáren
Masarykova univerzita
Střední škola umělecko průmyslová Ústí nad Orlicí - netfirmy.czStřední školy s maturitní zkouškou - netfirmy.cz