Výstava bývalého pedagoga naší školy očima maturanta

Mezi dny 12. září až 5. října 2014 bylo možné zhlédnout v Galerii pod radnicí města Ústí nad Orlicí výstavu výtvarníka Richarda Peška, a to při příležitosti oslavy jeho životního jubilea 60 let. Umělec byl taktéž ústeckým starostou a učitelem na naší „umprumce“.

Oslavenec se na dernisáž výstavy osobně dostavil, při této příležitosti mu bylo osobně gratulováno i několika významnými osobnostmi, například hejtmanem Pardubického kraje Martinem Netolickým.

Umělec známý po celém světě, zastoupený v mnoha galeriích od Berlína po Spojené arabské emiráty, rozdával úsměvy a přijímal gratulace. Atmosféra byla příjemná po celou dobu setkání. Zajímavé náměty a techniky zpracování obdivovali návštěvníci po celou dobu výstavy a nutno říci, že galerie nikdy nezela prázdnotou. Osobně jsem do galerie zavítal hned dvakrát z důvodu, abych mohl umělcovu sbírku zhodnotit z více úhlů a čerpat uměleckou hodnotu i mimo přeplněnou vernisáž.

Je velmi těžké posuzovat takového umělce, jakým je právě Richard Pešek. Z pohledu ne už tak docela laika musím jeho dílo hodnotit nejméně jako významný příspěvek do kategorie umění 21 století. Techniky zpracování, náměty a hravost autora je někdy až zarážející. Ne všechny obrazy na mě udělaly nosný dojem, avšak jako celek působí impozantně. Obrazy vyvolávají tajemno a přitom působí propracovaně. Futuristické malby prolínají naturální motivy a hravost barevnosti.

Myslím, že nezavítat na tuto výstavu by byla velká chyba. Richard Pešek na mě dýchnul inspiraci a chuť zase tvořit. Jsem rád za poznání nového koutu umění.

Petr Břenek

Autorem přiložených snímků je Lukáš Prokeš.       
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství
Ocenění Pardubického kraje
Ocenění Pardubického kraje
Asociace výtvarných škol
Asociace
Obalový institut
OBALOVÝ INSTITUT SYBA, s. r. o.
       

       
Svaz nástrojáren
Svaz nástrojáren
Masarykova univerzita
Střední škola umělecko průmyslová Ústí nad Orlicí - netfirmy.czStřední školy s maturitní zkouškou - netfirmy.cz