Mílovými kroky vpřed. Projekt Espuma skončí v dubnu 2015

Ústí n. O./Ancona – Až do italské Ancony se vypravila pětičlenná delegace ústecké Střední školy uměleckoprůmyslové. Dvojice pedagogů a tři studenti se účastnili dalšího pracovního setkání v rámci projektu Commenius. Spolupráce osmi škol napříč celou Evropou nese název Espuma a jejím cílem je výroba funkčního přístroje na dávkování pěnových hmot.

Velký pokrok

„Výsledkem by měl být dávkovací stroj na pěnu pro gastronomické účely. Jedná se o to, že v současné gastronomii se určitá část pokrmu, například omáčka nebo zelenina, přemění na skupenství pěny a vypění se jí potom část jídla na talíři. Celé to potom vypadá jinak a jídlu se tím dá současnější vzhled a netradiční charakter. Pění se pochopitelně také nápoje,“ vysvětluje Bohuslav Špaček z pedagogického sboru SŠUP, který se 16. – 19. října dvojice pracovních „meetingů“ účastnil.

Přiznává, že se dlouhodobá spolupráce neobejde bez problémů už jen z důvodu, že výsledný stroj nepatří do kategorie jednoduchých. „Každá ze zemí má svůj určitý dílčí problém a na nás pak je shromáždit všechny informace a upozorňovat na kolize, ke kterým dochází s navrhnutým vnějším designem. Je přirozené, že vše se rodí postupně, a celý projekt by měl končit výrobou jednoho funkčního prototypu v dubnu příštího roku,“ dodává vyučující uměleckých předmětů.

Mladý design

Zajímavostí je, podobu dávkovacího stroje navrhuje Jakub Brokl, student teprve 2. ročníku oboru Tvarový a grafický design obalů. Společně s ním odcestovali do Ancony také Tereza Janáková a Petr Břenek z maturitního ročníku, kteří mají na starost design doprovodné kuchařky. „Kniha receptů, která vzniká s projektem, představí každou z účastnických zemí a bude obsahovat několik pro ni typických receptů s použitou pěnou,“ doplňuje Bohuslav Špaček.

Pro samotné studenty je výlet do Itálie i dalších zemí zapojených do projektu Espuma příjemným zpestřením školního roku. Získané zkušenosti se jim navíc mohou hodit. „Zaprvé je třeba zmínit, že tato schůze byla určitě tou nepřínosnější v projektu,“ bilancuje maturant Petr Břenek a pár měsíců před zkouškou dospělosti dodává: „Bylo to pro mě smutné vidět účastníky naposledy, ale jsem rád, že jsem mohl být součástí projektu.“       
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství
Ocenění Pardubického kraje
Ocenění Pardubického kraje
Asociace výtvarných škol
Asociace
Obalový institut
OBALOVÝ INSTITUT SYBA, s. r. o.
       

       
Svaz nástrojáren
Svaz nástrojáren
Masarykova univerzita
Střední škola umělecko průmyslová Ústí nad Orlicí - netfirmy.czStřední školy s maturitní zkouškou - netfirmy.cz