V Norsku se hovořilo o změnách

Leirvik/Ústí n. O. – Jedno ze závěrečných, nikoliv však poslední setkání projektu Espuma za sebou mají také zástupci orlickoústecké Střední školy uměleckoprůmyslové. Čekala je cesta do Norska, konkrétně do města Leirvik. Pracovní setkání osmi evropských škol hostila tamní Stord vidaregåande skule.

Design projde úpravami

Hlavním jednacím dnem byl pátek 13. března, během něhož byly prezentovány změny, které se projektu nevyhnou. Podle Bohuslava Špačka se jedná o úpravy dosti zásadní. „Týkají se designu a bez přehánění můžeme hovořit o přerodu. Design, na kterém už rok pracujeme a který měl být realizován 3D tiskem, by po nacenění vyšel na přibližně tři tisíce eur. Pro projekt je to příliš vysoká částka a i časově by byl problém vše stihnout. Přichází se tedy s alternativní verzí a modifikací do jiných materiálů,“ vysvětlil pedagog „umprumky“, jeden z dvoučlenné ústecké výpravy, a dodal: „I z alternativy se snažíme dostat maximum a je naděje, že design i po redukci bude kvalitní. Náš koncept vychází z konceptu BMW Gina, což je design karoserie realizovaný netradičně potažením látkou na kovovou kostru, což bude i náš případ.“

Norské postřehy

Pedagogům Bohuslavu Špačkovi a Aleně Markové zabralo polovinu z „norské mise“ cestování, i tak ale přivezli do Ústí zajímavé postřehy. „Ty moje se týkají především pořádající školy. Nabízí hned několik studijních programů a značně rozmanitých, od strojírenství až po sport, hudbu a divadlo. Školu navštěvuje přibližně osm set studentů a je rozmístěna na čtyřech místech s několika budovami. Školství i přístup je tradičně na vyšší úrovni než v Česku a mám ten pocit, že škola není jen místem výuky, ale i dalších činností a setkávání. a jen pro zajímavost, existuje zde školka pro děti učitelů,“ uvedl Bohuslav Špaček.

Alena Marková zase zmínila program, který norští hostitelé pro delegace jednotlivých škol připravili. „Mimo jiné jsme navštívili ropnou plošinu ve městě, v pátek večer se v budově školy konalo setkání s ostatními učiteli. Sobotu vyplnila návštěva města Bergen, jehož centrum je zapsané v seznamu UNESCO,“ doplnila pedagožka.

Finální prezentace celého projektu Espuma by se měla uskutečnit za necelý měsíc v Německu.       
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství
Ocenění Pardubického kraje
Ocenění Pardubického kraje
Asociace výtvarných škol
Asociace
Obalový institut
OBALOVÝ INSTITUT SYBA, s. r. o.
       

       
Svaz nástrojáren
Svaz nástrojáren
Masarykova univerzita
Střední škola umělecko průmyslová Ústí nad Orlicí - netfirmy.czStřední školy s maturitní zkouškou - netfirmy.cz