Finiš Espumy. V Německu se hlavně bilancovalo

Ibbenbüren/Ústí n. O. – Projekt Espuma, v němž spojilo své síly osm škol napříč celou Evropou, měl na programu finální prezentaci. Na konci minulého týdne ji hostil německý Ibbenbüren a akce se těšila velkému zájmu laické i odborné veřejnosti.

Ústeckou školu reprezentovali na posledním setkání Zdeněk Salinger, Bohuslav Spaček a Alena Marková, dále pak studenti, kteří se na projektu aktivně podíleli: Petr Břenek a Jakub Brokl. Cílem spolupráce evropských škol různého zaměření byla výroba funkčního dávkovače pěnových hmot, jenž by se mohl používat v běžných gastronomických provozech.

Zůstalo jen u návrhu, ale...

Prezentace výsledného produktu a všech doprovodných aktivit byla na programu v pátek 17. dubna, kromě spolupracujících škol byli přítomni také zástupci místní samosprávy a pracovníci nedaleké univerzity v Osnabrücku.

„V rámci pátečního programu prezentovala škola z každé země sama sebe, tedy svůj region, samotnou školu a v neposlední řadě svůj podíl na projektu Espuma. V našem případě se jednalo o návrh obalu na přístroj od Jakuba Brokla a kuchařku, na jejíž podobě se podíleli Petr Břenek a Tereza Janáková,“ vysvětlila Alena Marková, pedagožka SŠUP.

Ústečtí se shodují v tom, že projekt se u našich západních sousedů setkal s velkým ohlasem ze strany zástupců města, regionu a univerzity. „Ve svých projevech kladli důraz především na mezioborovou spolupráci a spolupráci napříč státy Evropské unie,“ uvedla k tomu Alena Marková.

Návrh designu přístroje od studenta 2. ročníku Jakuba Brokla zůstal nakonec „jen“ na papíře, v průběhu prací bylo totiž zjištěno, že by s ohledem na použité materiály a technologii byl finančně příliš nákladný. „Účastníci jeho zpracování ovšem vysoce cenili, což pro Jakuba jako studenta druhého ročníku mohla být dobrá satisfakce za to, že nedošlo k finální realizaci a 3D tisku,“ dodala Alena Marková a její slova potvrdil také maturant Petr Břenek: „Virtuální vizualizace a kvalitně zpracované video mělo skvělý ohlas, a tak můžeme pokládat účast naší školy nejméně za velmi úspěšnou.“

Cenná zkušenost

Setkání v rámci projektu Espuma přinášejí krom práce také odpočinkové aktivity. Zejména pro studenty jsou výjezdy do zahraničí vítanou možností jak se seznámit s jinou kulturou či jazyky. V Německu vyplnila volný čas prohlídka města Osnabrück, konkrétně jeho katolické i protestantské katedrály a historického centra. Grafik Petr Břenek, který se aktuálně chystá na maturitní zkoušky, hodnotil setkání ve všech směrech pozitivně. „Je třeba říct, že meeting v Německu byl skvělý po všech stránkách. Již teď se těšíme na návštěvu poslední země, kterou je Estonsko,“ dodal.       
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství
Ocenění Pardubického kraje
Ocenění Pardubického kraje
Asociace výtvarných škol
Asociace
Obalový institut
OBALOVÝ INSTITUT SYBA, s. r. o.
       

       
Svaz nástrojáren
Svaz nástrojáren
Masarykova univerzita
Střední škola umělecko průmyslová Ústí nad Orlicí - netfirmy.czStřední školy s maturitní zkouškou - netfirmy.cz