Cena od nejlepšího českého obalového designéra putuje do Ústí!

Ústí n. O./Praha – Střední škola uměleckoprůmyslová se v posledních letech může pochlubit řadou úspěchů z národních i mezinárodních soutěží. Ocenění, která si její studenti odvezli z letošního ročníku soutěže Mladý obal, se však s jistotou řadí mezi ta vůbec nejcennější. Prestižní podnik, jehož se účastní mladí designéři z více jak třiceti zemí celého světa, letos slavil dvacáté narozeniny. A jeho jubilejní ročník byl pro Ústecké maximálně sladký, byť měl, s trochou nadsázky, hořkou pivní příchuť.

V katalogu nejsou nováčky

Mladý obal (Young Package) je každoročně rozdělen do dvou kategorií – vysoké školy a mladý designér do 30 let, druhou kategorií jsou vyšší a střední odborné školy. „V naší kategorii soutěžilo 395 prací a z nich pouze patnáct najdete v prestižním katalogu. Mezi nimi obal Heineken Party Limited Edition naší studentky Veroniky Frymlové,“ popsal první z úspěchů pedagog SŠUP Bohuslav Špaček, který se 29. května v pražském kině Aero zúčastnil slavnostního vyhlašování. Pod jeho vedením se do soutěže přihlásilo celkem pět studentů 3. ročníku oboru Tvarový a grafický design obalů.

Ústečtí přitom v katalogu Mladého obalu nejsou žádnými nováčky, což jenom dokumentuje kvalitu výuky zmíněného oboru. „Běžně se každý rok v katalogu objevuje jedna nebo dvě práce našich studentů. Minulý rok to byla nyní již absolventka školy Zuzana Bergmannová,“ doplnil Bohuslav Špaček.

Svijany u Jana Činčery zabodovaly

Druhý z úspěchů ústecké školy je ještě cennější, jedná se totiž o úspěch premiérový. Obal Nikoly Markové s prozaickým názvem Svijany zaujal natolik, že získal speciální cenu designéra Jana Činčery, předsedy odborné poroty. „Náš nejlepší obalový designér udílí cenu napříč celým spektrem, bez ohledu na kategorie, a proto ocenění naší studentky potěší dvojnásob,“ míní Bohuslav Špaček. Jak autorka obalu limitované edice pro pivovar Svijany, tak její učitel byli přítomni pátečního vyhlášení. Jan Činčera zdůvodnil v katalogu Mladého obalu udělení ceny následujícím způsobem: „Její obal Svijany je velmi minimalistický ať už z hlediska grafiky, tvaru nebo materiálu. Jen drobným přepracováním již vyrobeného obalu-tubusu je vytvořen úplně jiný objekt, který slouží jako dárkové balení na jednu lahev a půllitr piva.“

Pro autorku je rok před maturitní zkouškou ocenění nesmírně cenné. Úspěšní soutěžící z Mladého obalu se totiž velmi často v oboru uplatní a pracují jako úspěšní designéři. Ve svém hodnocení Nikola Marková uvedla, co ji vedlo k netradičnímu zpracování obalu pro „národní nápoj“ většiny Čechů. „V jednoduchosti je krása, to jsem slýchala už od mala, proto se i můj obal nese v tomto duchu. Podle mého názoru žádný muž nepohrdne stylově zabaleným pivem. Celý obal je do válcového tvaru. Hlavní a obalovou časti je tubus, ze kterého vyčnívá ucho od půllitru. Plní tak funkci lepšího přenosu. Do půllitru je zasazeno lahvové pivo. Vše je vyplněno kartonovými výztužemi, aby nedošlo k vnitřnímu poškození.“       
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství
Ocenění Pardubického kraje
Ocenění Pardubického kraje
Asociace výtvarných škol
Asociace
Obalový institut
OBALOVÝ INSTITUT SYBA, s. r. o.
       

       
Svaz nástrojáren
Svaz nástrojáren
Masarykova univerzita
Střední škola umělecko průmyslová Ústí nad Orlicí - netfirmy.czStřední školy s maturitní zkouškou - netfirmy.cz