Mladým filmařům se znovu dařilo. Tentokrát na Prima sezóně

Náchod/ Ústí n. O. – Známá kniha neméně známého náchodského rodáka Josefa Škvoreckého se již 18 let objevuje v názvu festivalu studentské tvořivosti. Do filmové části soutěže bylo přihlášeno bezmála 60 snímků, do samotné projekce jich bylo vybráno celkem 41. Ústeckou střední školu uměleckoprůmyslovou může těšit, že její filmy se v početné konkurenci neztratily, studenti 2. a 3. ročníku naopak dokázali v polovině května navázat na předchozí úspěchy v brněnské soutěži Zlaté Slunce.

Uspěla více jak polovina snímků

V Náchodské prima sezóně byly vypsány hned čtyři soutěžní kategorie – Hraný film, Dokument a reportáž, Animovaný film a Experimentální film a videoklip. Ústecká „umprumka“ přihlásila hned deset svých snímků a mladí filmaři si pod vedením pedagožky Lucie Harapátové vedli více než slušně – posbírali hned šest cen. „Porota ocenila filmy cenami bez udání pořadí a čestnými uznáními. Film se dá těžko změřit nebo zvážit a každé hodnocení je trochu subjektivní, proto i letos byly uděleny ceny stejné hodnoty,“ uvedla k tomu vyučující.

Albert získal už druhou cenu

S výjimkou hraného filmu se prosadili studenti SŠUP Ústí nad Orlicí ve všech vyhlášených kategoriích. Mezi dokumenty byl čestným uznáním oceněn snímek Můj brácha Radek, jehož autorkou je studentka 3. ročníku Romana Fischerová. Čestného uznání se stejně tak dočkal Jakub Brokl mezi autory animovaných filmů (snímek Traveling With The Iron Golem – China A Worms Tale) a Monika Řeháková, jejíž snímek Moje sestra soutěžil v kategorii Experimenty a videoklipy. Hned dvě ocenění posbírali nyní již absolventi oboru Užitá fotografie a média Kristýna Bartošová, Gabriela Stránská a Martin Dvořáček – jim krom čestného uznání náleží za snímek Proč chodím spát také cena studentské poroty. Nejvyššího ocenění mezi animovanými filmy se pak dočkal snímek Albert, na jehož tvorbě se podílela čtveřice studentů 2. ročníku – Jakub Brokl, Jiří Fikejz, František Mareš a Robert Vlasák. Pro jmenované studenty se jedná už o druhé ocenění, zabodovali totiž také na přehlídce v Brně.       
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství
Ocenění Pardubického kraje
Ocenění Pardubického kraje
Asociace výtvarných škol
Asociace
Obalový institut
OBALOVÝ INSTITUT SYBA, s. r. o.
       

       
Svaz nástrojáren
Svaz nástrojáren
Masarykova univerzita
Střední škola umělecko průmyslová Ústí nad Orlicí - netfirmy.czStřední školy s maturitní zkouškou - netfirmy.cz