V Bobo café vystavujeme až do konce července

Litomyšl/ Ústí n. O. – Sobotní vernisáží v útulných prostorách litomyšlské Bobo cafe načala Střední škola uměleckoprůmyslová Ústí nad Orlicí další výstavu, pomocí níž se prezentuje na veřejnosti. Pro ústeckou „umprumku“ je zvláště cenné, že se její litografie a autorské knihy zařadily po bok dalších výstav v rámci prestižní XI. Smetanovy výtvarné Litomyšle.

V sobotu 13. června se v Litomyšli konaly i další vernisáže: v galerii Miroslava Kubíka můžete navštívit výběr z tvorby známé skupiny Tvrdohlaví, Regionální muzeum v Litomyšli zase prezentuje projekty architektů Václava Ciglera a Michala Motyčky z let 2003 – 2015.

Zachránili litografický lis, používají kameny po Švabinském

Tvorba mladých umělců z ústecké školy by neměla ujít pozornosti příznivců umění. Zatímco mezi autorskými knihami najdou některá z oceněných děl (např. maturitní práce Jakuba Bachoríka získala Cenu Asociace středních a vyšších uměleckoprůmyslových škol), tvorba litografií je ústeckou specialitou – lis nutný k jejich výrobě se totiž nachází na několika málo místech v republice. „Právě naše škola je jedním z nich. Litografický lis se nám podařilo zachránit v Praze po povodních roku 2006, jeho kompletní renovace pak proběhla ve školních dílnách,“ zmínil zajímavý příběh ve svém projevu ředitel školy Zdeněk Rössler.

Pozoruhodný je i příběh litografických kamenů, které se dnes shání velmi obtížně. Bohuslav Špaček, pedagog školy a zároveň kurátor výstavy, k tomu uvedl: „Kameny, které při tvorbě v rámci večerních kurzů využívají naši studenty, patřily původně Maxi Švabinskému. Podařilo se nám je získat díky vstřícnosti vnučky slavného malíře, jehož život je spjat s Českou Třebovou.

Litografie a autorské knihy žáků a absolventů SŠUP budou v prostorách Bobo cafe k vidění do 31. července. K virtuálnímu „prolistování“ knih mohou návštěvníci kavárny využít QR kódy na popiscích.       
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství
Ocenění Pardubického kraje
Ocenění Pardubického kraje
Asociace výtvarných škol
Asociace
Obalový institut
OBALOVÝ INSTITUT SYBA, s. r. o.
       

       
Svaz nástrojáren
Svaz nástrojáren
Masarykova univerzita
Střední škola umělecko průmyslová Ústí nad Orlicí - netfirmy.czStřední školy s maturitní zkouškou - netfirmy.cz