Umprumka ožila soutěží základních škol

Ústí n. O. – V pořadí osmá návštěva Střední školy uměleckoprůmyslové v Ústí nad Orlicí byla pro čtveřici partnerských základních škol zatím návštěvou poslední. Žáci a žákyně z Dolních Libchav, Dolní Dobrouče, Dolní Čermné a „domácí“ Základní školy Komenského během uplynulých dvou let poznali „umprumku“ do detailů, vůbec poprvé se ovšem v areálu školy sešli najednou.

Projekt ukázal vzdělávací možnosti

„Návštěvní dny“ jsou jedním z výstupů projektu Podpora přírodovědného a technického vzdělání v Pardubickém kraji, který byl realizován uplynulé dva roky a do něhož se ústecká škola zapojila. Podařilo se jí navázat spolupráci se čtyřmi partnerskými školami a jejich svěřenci si mohli vyzkoušet rozmanité aktivity, které umprumka svým studentům nabízí. „Spolupráce v rámci tohoto projektu umožnila žákům základních škol lépe poznat obsah vzdělávacích programů, které naše škola realizuje, a hlavně jejich vazbu na profese, pro které připravuje své absolventy. V průběhu projektu měli žáci ZŠ možnost nahlédnout do světa vědy a techniky i prostřednictvím exkurzí ve výrobních firmách a naučně vzdělávacích institucích, například Škoda Auto Mladá Boleslav, Elektrárna Chvaletice, IQ park Liberec, Dolní oblast Vítkovice,“ přibližuje obsah projektu ředitel SŠUP Zdeněk Rössler a dodává: „Ve výuce pak mohli využívat moderní učební pomůcky, namátkou výukový a demonstrační systém určený pro názornou a praktickou výuku v oblasti přírodních věd, stavebnice automatizace a robotiky, pokusné sady pro zkoumání obnovitelných zdrojů.“

Snahou projektu je celkem logicky zvýšit zájem o technické obory, které v uplynulých letech neměly jednoduchou situaci. „Byl to jeden z cílů. Hlavně se však jednalo o zmírnění obav z manuálních a technických činností, o rozvoj motorických vlastností a dovedností a probuzení zájmu o zkoumání a využívání přírodních jevů,“ doplňuje Zdeněk Rössler. Podle počtu přijatých žáků, nejen na ústecké škole, se pomyslná karta začíná přeci jen pomalu obracet.

Čermná v soutěži družstev, Libchavy mezi školami

Pondělní den byl pro osm družstev (po dvou z každé školy) ve znamení soutěžního klání. V celkem osmi technických, vědomostních i sportovních disciplínách soutěžili celé dopoledne, během slavnostního vyhlášení čekaly ceny na každého účastníka. V soutěži družstev rozhodovaly o vítězi minimální bodové odstupy, za A družstvem Základní školy Vincence Junka z Dolní Čermné skončila první družstva Dolní Dobrouče a Libchav.

Minimální rozdíly byly také v klání škol, u něhož se sčítaly bodové zisky obou dvou týmů. Dolní Čermná se s ohledem na slabší výsledek B družstva musela spokojit s třetí příčkou a nepatrnou ztrátou na Dolní Dobrouč, vítězné Dolní Libchavy těžily ze vzácné vyrovnanosti obou svých družstev na třetím a čtvrtém místě.

„Smyslem soutěže nebylo určit vítěze, ale v závěru školního roku a projektu dát žákům ZŠ možnost se pobavit a přitom aktivně využít znalosti a dovednosti, které dosud získali. Ostatně minimální bodové rozdíly dokazovaly, že vítězem jsou všichni, kteří se dokážou bavit a přitom i vzdělávat,“ míní ředitel.

Prázdninový kemp se blíží

Většina školáků už netrpělivě vyhlíží poslední zvonění v letošním školním roce a dvouměsíční volno. Umprumka ovšem pro ty, kdo by chtěli začátek prázdnin pojmout aktivně, nabízí možnost týdenního prázdninového kempu. Setkání s technikou a přírodními vědami začíná už 1. července. „Jedná se o druhý ročník realizovaný formou příměstského tábora. Tentokrát již není součástí realizace projektu, který skončí k poslednímu červnu. Bude probíhat pod záštitou náměstkyně hejtmana Pardubického Jany Pernicové.  Na realizaci se dále podílejí partneři naší školy z řad firem, kterým tímto patří velký dík,“ uzavírá Zdeněk Rössler.       
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství
Ocenění Pardubického kraje
Ocenění Pardubického kraje
Asociace výtvarných škol
Asociace
Obalový institut
OBALOVÝ INSTITUT SYBA, s. r. o.
       

       
Svaz nástrojáren
Svaz nástrojáren
Masarykova univerzita
Střední škola umělecko průmyslová Ústí nad Orlicí - netfirmy.czStřední školy s maturitní zkouškou - netfirmy.cz