V polské Gdyni sbírali fotografové zkušenosti i úspěchy

Gdyně/Ústí n. O. – Čtvrtmilionové město Gdyně na severu Polska bylo dějištěm IV. mezinárodního bienále fotografie uměleckých škol. Mezinárodní zkušenosti zde sbírala také orlickoústecká Střední škola uměleckoprůmyslová, konkrétně studenti oboru Užitá fotografie a média. Jejich premiérová účast na soutěži, jejímž tématem byla letos „Zóna indetity 2015“, skončila nad očekávání dobře.
Téměř pět set účastníků
Velký mezinárodní podnik se koná díky podpoře polského ministerstva kultury a jejím pořadatelem je Zespol szkol plastycznych v Gdyni, umělecká škola s mnohaletou tradicí. Téměř pět set přihlášených ze 36 polských a 14 zahraničních škol z Česka, Slovenska a Litvy dokládá vysoký zájem o tuto soutěž. „Na výběrovou výstavu se dostalo pouze šedesát čtyři nejlepších studentů, a tak nás může těšit, že jsou mezi nimi i dva naši zástupci,“ okomentovala verdikt mezinárodní poroty vedoucí oboru Užitá fotografie a média orlickoústecké SŠUP Martina Novozámská, která se páteční vernisáže v Gdyni zúčastnila. Právě pod jejím vedením dvojice oceněných souborů vznikala.
Z ústeckých fotografů se dokázali prosadit nyní již úspěšný absolvent Jiří Procházka (soubor Uchycen) a studentka letošního maturitního ročníku Kateřina Korečková (soubor Threat to myself). „Kateřina se navíc dostala do výběrového katalogu čtrnácti nejlepších prací, který byl k výstavě vydán,“ zmínila další z dílčích úspěchů Martina Novozámská a dále uvedla: „Jistě potěšující je, že práce našich studentů, přestože obor fotografie je na naší škole velmi krátkou dobu, obstojí v poměrně široké konkurenci škol s mnohem větší tradicí a prostředky.“
Otevřené dveře ke spolupráci
Na adresu pořádající polské školy pak vedoucí mladých fotografů orlickoústecké „umprumky“ nešetřila slovy chvály. Zaujal ji mimo jiné krásný výstavní prostor, který je přímo v areálu gdyňské školy a ve kterém se kromě pravidelných výstav studentských prací konají i výstavy významných umělců z různých oborů. Podle Martiny Novozámské se navíc rýsuje možnost další spolupráce. „Je potřeba vyzdvihnout pohostinnost polských kolegů, nadšení při prohlídce školy a především otevřené dveře k možné spolupráci, například formou workshopů nebo výměny studentů oboru fotografie,“ dodala ještě.
Fotografové střední školy uměleckoprůmyslové představí veřejnosti svou nejnovější tvorbu v předvánočním čase. Jak už se stalo tradicí, v prostorách Malé scény budou pořádat Den oboru Užitá fotografie a média.       
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství
Ocenění Pardubického kraje
Ocenění Pardubického kraje
Asociace výtvarných škol
Asociace
Obalový institut
OBALOVÝ INSTITUT SYBA, s. r. o.
       

       
Svaz nástrojáren
Svaz nástrojáren
Masarykova univerzita
Střední škola umělecko průmyslová Ústí nad Orlicí - netfirmy.czStřední školy s maturitní zkouškou - netfirmy.cz