Tradici se daří udržovat. Společný plenér načal druhou desítku

Spišská Kapitula/Ústí n. O. – Na Slovensku se studenti a pedagogové Střední školy uměleckoprůmyslové z Ústí nad Orlicí cítí, s trochou nadsázky, jako doma. Platí to alespoň pro jeden z podzimních týdnů, kdy absolvují společný plenér s partnerkou Strednou odbornou školou podnikania z Prešova. Ten letošní s pořadovým číslem 11 se odehrával opět ve velmi atraktivní lokalitě. Po Vysokých Tatrách a pobytu v lokalitě Červený Kláštor vyrazil letos výběr dvaadvaceti žáků v doprovodu dvou pedagogů do Spišské Kapituly. Výsledky týdenní práce mohou ústeckou „umprumku“ opět těšit.
Studie gotické i barokní
Orlickoústecké škole se plenéry pro žáky druhých a starších ročníků dlouhodobě osvědčují – jednak přinášejí možnost tvorby v zajímavých lokalitách, jednak je skupinová práce pro mladé umělce vhodnou motivací. Na Slovensko tradičně jezdí zkušenější 3. a 4. ročníky, což se podle vedoucího uměleckých oborů ŠSUP Jaroslava Habrmana pozitivně odráží v úrovni prací. „Výjimečné prostředí a atmosféra tohoto místa podnítily žáky k intenzivní tvorbě. Vznikla celá řada zajímavých studií gotické i barokní architektury. Díky příznivému počasí bylo možno využít atraktivní krajinné exteriéry v okolí spišského podhradí,“ uvedl akademický malíř. Podle Jaroslava Habrmana byla výhodou společná tvorba českých a slovenských studentů, už jen z důvodu, že bylo možné konfrontovat kvalitu výtvarné tvorby obou škol.
Účastníci nyní již tradiční akce zažili letos 5. – 10. října duchovní prostředí ve všech ohledech, a to včetně ubytování. „Bydleli totiž přímo v kulturním centru Spiše, tedy v Kněžském semináři biskupa Jána Vojtaššáka,“ zmínil zajímavost další z vyučujících, který studenty na Slovensko tradičně doprovází, Bohuslav Špaček.
Brzy k vidění
Cílem společných česko-slovenských plenérů není kresby, malby či fotografie pouze vytvářet, nýbrž je také prezentovat široké veřejnosti. Výjimkou nebude ani letošní ročník plenéru, jehož výsledky budou představeny poprvé již v polovině listopadu. Na výstavu v Prešově naváže expozice v Ústí nad Orlicí z kraje roku 2016.       
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství
Ocenění Pardubického kraje
Ocenění Pardubického kraje
Asociace výtvarných škol
Asociace
Obalový institut
OBALOVÝ INSTITUT SYBA, s. r. o.
       

       
Svaz nástrojáren
Svaz nástrojáren
Masarykova univerzita
Střední škola umělecko průmyslová Ústí nad Orlicí - netfirmy.czStřední školy s maturitní zkouškou - netfirmy.cz