Výstava „umprumky“ vůbec poprvé zdobí Roškotovo divadlo

Ústí n. O. – Jedenáct společných plenérů mají za sebou žáci Střední školy uměleckoprůmyslové Ústí nad Orlicí a jejich kolegové z partnerské školy v Prešově. Výstupem jejich snažení jsou výstavy, kterou mohou zhlédnout návštěvníci v Ústí i u našich východních sousedů. Expozice mapující tvorbu z posledního plenéru, jehož dějištěm byly loni v říjnu malebné prostory Spišské Kapituly, letos zažila stěhování. „Umprumka“ totiž vůbec poprvé vystavovala v prostorách Roškotova divadla.
Víc jak desetiletá tradice
Šestý dubnový den si našli cestu do divadla nejen žáci a pedagogové školy, zájem o vernisáž byl také mezi širokou veřejností a potěšující je, že se slavnostního zahájení zúčastnil rovněž zástupce Stredné odborné školy podnikania Prešov.
Úvodního slova se ujal ředitel ústecké „umprumky“ Zdeněk Rössler a připomněl dlouhotrvající spolupráci obou středních škol. „Jejím výsledkem je výstava, která má už více jak desetiletou tradici a koná se vždy u nás i na Slovensku,“ uvedl mimo jiné.
Zmínil také oboustranně prospěšnou spolupráci se zdejším Klubcentrem, díky níž se malby, kresby a fotografie studentů objevily v atraktivních prostorách funkcionalistického divadla. „Dostaly se tedy do prostředí, které je daleko více navštěvováno. Věříme, že tvorba našich žáků zaujme i další diváky,“ doplnil Zdeněk Rössler.
Náročnější tvorba přínosem
Podrobnosti z plenéru, který se konal v rozmezí 5. – 10. října, přidal vedoucí uměleckých oborů orlickoústecké školy Jaroslav Habrman. „Již potřetí jsme navštívili Spišskou kapitulu, jedná se o výjimečnou lokalitu zapsanou v seznamu Unesco. Malovat v této malebné oblasti je pro studenty přínosné už jen z důvodu, že právě pod širým nebem je tvorba mnohem náročnější než v ateliéru,“ vysvětlil Jaroslav Habrman a poděkování věnoval slovenským kolegům: „Jsme prešovské škole vděční, protože pro plenér zajišťuje vše potřebné.“
Děkovná slova si vyslechl výtvarník a pedagog Rastislav Mravec, který prešovskou školu na vernisáži zastupoval. Podle jeho slov je jedenáct let trvající plenérová tradice smysluplná a do budoucna by v ní obě školy měly pokračovat. „Jsem optimista. Funguje to, co si člověk zařídí a co chce, bez ohledu na situaci ve školství. Ta bude totiž vždy jiná, než si představujeme,“ doplnil krátce po zahájení výstavy.
Hudební doprovod vydařené vernisáže obstarala zdejší skupina PPS, výstava je zájemcům ve foyer Roškotova divadla k dispozici do konce dubna.
Foto: Adam Faltus       
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství
Ocenění Pardubického kraje
Ocenění Pardubického kraje
Asociace výtvarných škol
Asociace
Obalový institut
OBALOVÝ INSTITUT SYBA, s. r. o.
       

       
Svaz nástrojáren
Svaz nástrojáren
Masarykova univerzita
Střední škola umělecko průmyslová Ústí nad Orlicí - netfirmy.czStřední školy s maturitní zkouškou - netfirmy.cz