Ani na jedenáctém ročníku nebudou Ústečtí chybět!

Ústí n. O./Prešov – Mezinárodní soutěž Módna línia mladých, to je pro oděvní návrhářky z orlickoústecké Střední školy uměleckoprůmyslové vždy jeden z vrcholů školního roku. Právě konfrontace se desítkami dalších škol nejen z Česka a Slovenska, ale také Polska, Maďarska a Ukrajiny ukazuje, jakou kvalitou oplývá obor Design oděvů, který má na uměleckoprůmyslové, dříve textilní škole bohatou tradici.
V posledních letech se Ústečtí pokaždé ze slovenského Prešova nevraceli s prázdnou, obhájit medailová umístění ve stále početnější a kvalitnější konkurenci je ovšem čím dál těžší. Povede se jim to i letos? Rozhodne se v pátek 15. dubna!
Proti loňsku přidali další kolekci
V roce 2015, při jubilejní desáté účasti, přihlásila ústecká „umprumka“ do soutěže tři kolekce a dvě z nich skončily na „bedně“. Přípravy na letošní klání začaly v podobě návrhů už na podzim a nakonec z nich vyplynuly hned čtyři kolekce. Polovinu z nich mají na svědomí studentky třetího ročníku, další dvě jejich o rok mladší kolegyně. „Na střizích pracujeme od konce listopadu, šít se začalo ve druhém pololetí,“ dává nahlédnout do designérské kuchyně jedna ze soutěžících Klára Malová, jež se pokusí v Prešově uspět se společenskými oděvy. Její spolužačka Veronika Doležalová představí v kategorii Volná tvorba kolekci Flavour, Kateřina Švecová přihlásila do kategorie plavky a spodní prádlo kolekci pojmenovanou stylově Pod kůží (na snímcích). Čtvrtou z návrhářek je Lenka Dvořáčková, jejíž kolekce Show Me Your Hands soutěží v kategorii Vycházková móda.
Velký význam pro studentky
Na Slovensko vyráží ve čtvrtek 14 dubna hned osmnáctičlenná výprava – kromě soutěžících a pedagogů třeba také modelky a modelové či fotografové. Vedoucí oboru Design oděvů Jana Salabová přikládá soutěži značnou důležitost a vidí v ní zejména přínos pro samotné autorky kolekcí. „Má pro ně velký význam, při realizaci se hodně naučí, přemýšlí o materiálech, modelaci. Je za nimi velké množství práce. Musí si sehnat modely, hudbu, dát dohromady choreografii,“ vypočítává pedagožka.
O ambicích ústecké výpravy zatím příliš mluvit nechce. „Těžko říct, uvidíme. Slováci umí vytvořit opravdu úžasnou atmosféru, soutěž je značně sledovaná a její úroveň je nyní opravdu vynikající,“ uzavírá Jana Salabová.       
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství
Ocenění Pardubického kraje
Ocenění Pardubického kraje
Asociace výtvarných škol
Asociace
Obalový institut
OBALOVÝ INSTITUT SYBA, s. r. o.
       

       
Svaz nástrojáren
Svaz nástrojáren
Masarykova univerzita
Střední škola umělecko průmyslová Ústí nad Orlicí - netfirmy.czStřední školy s maturitní zkouškou - netfirmy.cz