Třetí cyklus přednášek za námi. Těšte se na příští školní rok!

Ústí n. O. – Dějiny výtvarného umění přitahují návštěvníky orlickoústecké Malé scény již od roku 2013. Tehdy začaly pedagožky zdejší uměleckoprůmyslové školy Jitka Kuběnková a Marie Uhlířová s prvními přednáškami, které si rychle našly své příznivce. Na konci školního roku 2015/2016 skončil v pořadí již třetí přednáškový blok, tentokrát zaměřený na umění 19. století. Poslední přednáška před letními prázdninami byla v úterý 14. června věnována secesní architektuře.
Brusel, Paříž, Glasgow a Vídeň
Celkem pět osobností přiblížila ve své bezmála dvouhodinové přednášce Jitka Kuběnková z pedagogického sboru orlickoústecké „umprumky“. Klasické secesní ornamenty prezentovala v díle belgického tvůrce Victora Horty, jehož nejslavnější budovy zdobí Brusel, a jeho mladšího francouzského vrstevníka Hectora Guimarda, který je mj. tvůrcem známých vstupů do stanic pařížského metra. „Geometrický proud v tomto směru pak reprezentuje například skotský architekt a designér Charles Rennie Mackintosh a také architekt českého původu Josef Hoffmann, který se stal jednou z nejvýznamnějších osobností tehdejší vídeňské kulturní scény. I těmto dvěma osobnostem jsem se v poslední přednášce věnovala,“ uvedla Jitka Kuběnková.
Nenapodobitelný Gaudí
Závěr posledního pořadu pak patřil výjimečné a naprosto nenapodobitelné tvorbě architekta ze španělského Katalánska. Antoni Gaudí, jenž zemřel za tragických okolností v červnu 1926, po sobě zanechal řadu výjimečných staveb. „Návštěvníci samozřejmě nebyli ochuzeni například o Güellův park a v neposlední řadě chrám Sagrada Família, jehož stavba započala už roku 1882 a dodnes pokračuje,“ doplnila přednášející.
Pokračování od září
Pro obě vyučující je přednášková činnost časově velmi náročná, s ohledem na početnou skupinu stálých návštěvníků ovšem s „kunsthistorickými výlety“ skončit nechtějí. „Rozhodly jsme se tedy pokračovat i v příštím školním roce. Témata přednášek ještě přesně vymezena nemáme, už teď ale mohu prozradit, že budou věnována nejstaršímu umění,“ dodala Jitka Kuběnková.       
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství
Ocenění Pardubického kraje
Ocenění Pardubického kraje
Asociace výtvarných škol
Asociace
Obalový institut
OBALOVÝ INSTITUT SYBA, s. r. o.
       

       
Svaz nástrojáren
Svaz nástrojáren
Masarykova univerzita
Střední škola umělecko průmyslová Ústí nad Orlicí - netfirmy.czStřední školy s maturitní zkouškou - netfirmy.cz