Husarský kousek Jakuba Brokla: opět vyhrál celostátní kolo!

Blansko/Ústí n. O. – Po třinácté se konala přehlídka neprofesionální filmové tvorby Zlaté slunce, jejím dějištěm bylo 9. a 10. června opět Blansko. Nešťastná třináctka to pro orlickoústeckou Střední školu uměleckoprůmyslovou rozhodně nebyla. Na celostátním finále už loni její zástupci brali v kategorii animovaných filmů první tři ceny, přičemž nejúspěšnějším soutěžícím byl Jakub Brokl se svým 3D animovaným snímkem Traveling with Iron Golem. Letos se jako jediný z Ústeckých přihlásil znovu.
Do Blanska přes Brno
„Loni jsem svého hrdinu nechal cestovat po Číně, letos jsem připravil pokračování, které se odehrává v Paříži. Hlavní francouzské město se mi jevilo vhodné s ohledem na památky, malíře a další umělce v ulicích,“ hovoří o snímku jeho autor, student třetího ročníku produktového designu, který už v minulosti reprezentoval svoji školu na několika soutěžích a mimo jiné se designovým návrhem podílel na mezinárodním projektu Espuma. „Nejdříve jsem se přihlásil do brněnského kola Zlatého slunce, kde jsem získal první místo a postoupil do celostátního finále,“ zmiňuje dále kvalifikační systém soutěže, jejíž celostátní kolo je vysoce sledovanou událostí a pyšní se velkým počtem soutěžících. „Letos bylo k vidění jednačtyřicet soutěžních snímků, které jsme rozdělili do dvou hlavních kategorií. První byla do patnácti let autorů a druhá do devatenácti. Dále byly snímky rozděleny podle žánru," doplňuje tajemník soutěže Zlaté slunce Jaroslav Cinkl.
Přes půl roku práce
Těžší než vyhrát je samozřejmě vítězství obhájit, nicméně právě takový husarský kousek se studentovi „umprumky“ podařil. Za jeho úspěchem stojí nespočet hodin pečivé práce. „Animaci jsem měl rozpracovanou půl roku, možná ještě déle, celá je 3D,“ doplňuje Jakub Brokl, pro něhož znamená obhajoba republikového prvenství velký úspěch. A nejen to. „Dvojnásobný úspěch na Zlatém slunci mi pomohl v tom, že získávám nové kontakty, možnost účastnit se dalších a ještě prestižnějších akcí. Zanedlouho pojedu do Bratislavy na mezinárodní soutěž, uvidíme, jak si tam povedu,“ říká ke svým nejbližším plánům.
Soutěž, která se ze skromných poměrů vypracovala v respektovanou událost, hodnotí pozitivně. „Má vynikající zázemí včetně doprovodných workshopů. Velice mě překvapily hlavně schopnosti malých autorů, zaujalo mě, kolik toho ve svém věku dokážou,“ přiznává Jakub Brokl. Student, kterého za rok čeká maturita a následně další studium, ještě o své budoucnosti přesné představy nemá. „Samozřejmě čím dál víc přemýšlím nad tím, jestli se do budoucna věnovat designu, nebo animaci. Je fakt, že animace je neskutečně pracná a ve studiích to funguje obvykle tak, že každý dělá nějakou část, kdežto mě baví animace jako celek,“ přidává postřeh.
Konzultovali přes Facebook
Dvojnásobného triumfu by talentovaný student nemohl dosáhnout bez kvalitního pedagogického vedení. Loni za úspěchem početné ústecké výpravy stála Lucie Harapátová, která ale učitelské radosti a starosti vyměnila za mateřské. „Přesto jsem s paní učitelkou i letos svou práci konzultoval, komunikovali jsme obvykle přes Facebook. Patří jí z mé strany velký dík,“ uzavírá Jakub Brokl.       
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství
Ocenění Pardubického kraje
Ocenění Pardubického kraje
Asociace výtvarných škol
Asociace
Obalový institut
OBALOVÝ INSTITUT SYBA, s. r. o.
       

       
Svaz nástrojáren
Svaz nástrojáren
Masarykova univerzita
Střední škola umělecko průmyslová Ústí nad Orlicí - netfirmy.czStřední školy s maturitní zkouškou - netfirmy.cz