Pedagožka z „umprumky“ vystavuje v České Třebové

Ústí n. O. – Někteří z učitelů orlickoústecké Střední školy uměleckoprůmyslové spojují pedagogickou činnost s vlastními uměleckými aktivitami. Jedním z nich je Martina Novotná, vyučující výtvarné přípravy a figurální kresby, jejíž obrazy a kresby jsou nyní k vidění ve výstavní síni Kulturního centra Česká Třebová.
Návrat do bývalé „lidušky“
Martina Novotná má na svém kontě již celou řádku výstav. „Naposledy v Šumperku, předtím v Praze, Brně, Olomouci, Kutné Hoře, pochopitelně také v Ústí nad Orlicí i České Třebové,“ vypočítává výtvarnice a pedagožka místa, kde svá díla představila. Jak dodává, nejnovější výstava, kterou odstartovala vernisáž ve středu 7. září, byla poněkud neočekávaná. „Když jsem se ale dozvěděla, že má být v prostorách bývalé lidušky, tak jsem byla pro. Chodila jsem tam jako malá k profesoru Víšovi, bylo to pro mě světlo v celé té totalitní šedi. Vynořila se mi tak spousta vzpomínek. A hlavně Třebová už je jiným městem, což je super,“ míní Martina Novotná.
Od roku 2001 po současnost
Dvaadvacet výtvarných prací, které budou ve výstavní síni k vidění do konce září, jsou vesměs malby, ve třech případech se jedná o kresby pastelkami. „Vystavuji díla z různých období, přibližně od roku 2001 po současnost. Vernisáž jsem využila jako příležitost objasnit trochu moji cestu tak, jak je to zachyceno na obrazech. Všechna vystavená díla jsem se snažila nějak zprostředkovat, okomentovat,“ říká Martina Novotná a dodává: „Jsem si vědoma toho, že pokud inspirace pochází třeba z návštěvy jiných zemí a kultur, například Amazonie či Himaláje, obraz může barevností i tématem působit pro Západoevropana nepochopitelně. Také se lidé bojí zeptat nebo jen zahanbeně konstatují, že věci nerozumí. I to jsou stále důsledky totality, které je potřeba změnit. Výstava mě moc těší.“
Foto: Michal Horák       
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství
Ocenění Pardubického kraje
Ocenění Pardubického kraje
Asociace výtvarných škol
Asociace
Obalový institut
OBALOVÝ INSTITUT SYBA, s. r. o.
       

       
Svaz nástrojáren
Svaz nástrojáren
Masarykova univerzita
Střední škola umělecko průmyslová Ústí nad Orlicí - netfirmy.czStřední školy s maturitní zkouškou - netfirmy.cz