Druhá přednáška zabloudila do Mezopotámie

Ústí n. O. – Cyklus Nejstarší umění – od jeskyně ke katedrále, který pořádající vyučující SŠUP Jitka Kuběnková a Marie Uhlířová, pokračoval po úspěšné zářijové přednášce druhým pořadem. V orlickoústecké Malé scéně se opět sešla solidní návštěva.
Opomenuté, ale cenné
Umění Mezopotámie, jedné z nejstarších a nejvyspělejších starověkých kultur, bylo na svoji dobu vysoce kvalitní ve všech ohledech. V porovnání například s populárním Egyptem je ovšem poněkud opomíjené. Podle slov přednášející neprávem. „Nabízí totiž spoustu zajímavých a mnohdy unikátních děl především pak v sochařství. Jemná a detailní modelace basreliéfů doplňujících architekturu je ukázkou řemeslné zdatnosti. Dovednost sumerských sochařů bychom měli obdivovat i ve zpracování velmi tvrdých materiálů ve volném sochařství, kde jsou k vidění i velmi zvláštní náměty jako například sochy prosebníků, ještěrčích žen nebo stély se zachycením dějů,“ uvedla Marie Uhlířová, která návštěvníky v úterý večer mezopotámským uměním provedla.
Přínos sumerské civilizace nespatřuje vyučující pouze v oblasti umění. „Sumerům ostatně vděčíme za mnohé. První psaný jazyk, matematický šedesátkový systém, základy geometrie, kolo, kalendář. A byli to právě oni, kteří začali stavět architektonické, urbanistické celky, celá města, akvadukty, odvodňovací kanály. Byli s trochou nadsázky inženýry, ale měli i hluboký duchovní život, který umění ovlivnil,“ dodala ještě Marie Uhlířová.
Za měsíc bude cyklus Nejstarší umění – od jeskyně ke katedrále pokračovat přednáškou Jitky Kuběnkové o umění starověkého Egypta.
Foto: Lukáš Prokeš       
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství
Ocenění Pardubického kraje
Ocenění Pardubického kraje
Asociace výtvarných škol
Asociace
Obalový institut
OBALOVÝ INSTITUT SYBA, s. r. o.
       

       
Svaz nástrojáren
Svaz nástrojáren
Masarykova univerzita
Střední škola umělecko průmyslová Ústí nad Orlicí - netfirmy.czStřední školy s maturitní zkouškou - netfirmy.cz