Počinem roku v Ústí filmy z „umprumky“!

Ústí n. O. – Výborné jméno dělá své škole čtveřice studentů v maturitním ročníku oboru Design produktů a obalů. Jakub Brokl, Jiří Fikejz, František Mareš a Robert Vlasák loni sbírali jednu cenu za druhou na studentských soutěžích filmové tvorby. A protože dominovali dokonce i v celostátních kolech přehlídek Prima sezóna a Zlaté slunce, jejich úspěchy neušly pozornosti ústecké veřejnosti. Na tradičním slavnostním večeru města spojeném s udílením cen byli ve čtvrtek 13. října mezi oceněnými!
Nejmladší držitelé ceny
Stylově v den stužkovacího večírku, který probíhal shodou okolností také v prostorách funkcionalistického Roškotova divadla, převzala čtveřice studentů ocenění Počin roku z rukou místostarostů Michala Kokuly a Matouše Pořického. Bez zajímavosti není skutečnost, že mezi oceněnými byli maturanti z umprumky vůbec nejmladší. „Ocenění si velice vážíme, byla pro nás velká čest jít na pódium a převzít si ceny. Obzvlášť na takovéto události, kde nešlo o animované filmy a pohybovalo se zde spousty vážených a obdivuhodných lidí úplně jiné věkové kategorie,“ přiznal jeden z oceněných Jakub Brokl. Že by se animovaný snímek Albert i další filmy z umprumky mohly dočkat takového uznání, si student původem z Pardubic nemyslel. „Když jsme film tvořili, nenapadlo nás nikdy, že s ním budeme soutěžit na filmových festivalech, které dokonce vyhrajeme, a už vůbec ne, že budeme oceněni ještě městem. Velký dík patří hlavně paní učitelce Lucii Harapátové, která nás vedla a ukázala nám svět animace,“ dodal ještě Jakub Brokl,
Ocenění samozřejmě potěšilo nejen samotné studenty a jejich blízké, ale také vedení školy, která si letos připomíná 125 let od svého založení. „Je vidět, že žáci, kteří mají chuť se rozvíjet, mohou dosáhnout už během studia cenných úspěchů. Podobné aktivity se snažíme podporovat a mě osobně těší, že se v poslední době objevují nejrůznější aktivity pro studenty také ze strany sociálních partnerů,“ uvedl ředitel SŠUP Zdeněk Rössler.
„Svůj volný čas neproflákají“
Ocenění Počin roku nenáleží pouze čtveřici maturantů, ale také jejich vyučující Lucii Harapátové, která je na soutěže připravovala. V čase mateřské dovolené se sice slavnostního večera nemohla zúčastnit, radost z úspěchu svých svěřenců ovšem měla velikou. „Studenti vytvářeli filmy ve svém volném čase, sami se rozhodli animaci věnovat. Výuku měli často od sedmé ranní do čtvrté odpolední, doma pak trávili hodiny a hodiny u počítače a filmy dodělávali.  Z ocenění mám o to větší radost, že se nejednalo o povinné školní práce, nýbrž o výsledek vlastní zvídavosti. Líbí se mi, že byli kluci oceněni za to, že svůj volný čas neproflákají, ale rozvíjejí se a tvoří i v dalších oborech,“ podotkla očividně šťastná Lucie Harapátová.
Úspěch studentského kvarteta by měl být podle vyučující zároveň hozenou rukavicí ostatním žákům umprumky. „Věřím, že samotné ocenění je pro kluky velkou motivací, aby pracovali dál a věnovali se kreativním věcem. A vlastně by mohlo být motivací i pro ostatní. Když se člověk něčemu věnuje, dělá to dobře a dělá to hlavně s láskou, ocenění se jednou přeci jen musí dostavit. Alespoň tak by to ve správném světě mělo být. Je dobře, že Ústí nad Orlicí se snaží dělat svět správným,“ dodala ještě Lucie Harapátová.
Foto: Lukáš Prokeš       
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství
Ocenění Pardubického kraje
Ocenění Pardubického kraje
Asociace výtvarných škol
Asociace
Obalový institut
OBALOVÝ INSTITUT SYBA, s. r. o.
       

       
Svaz nástrojáren
Svaz nástrojáren
Masarykova univerzita
Střední škola umělecko průmyslová Ústí nad Orlicí - netfirmy.czStřední školy s maturitní zkouškou - netfirmy.cz