Loni v červnu tvořili, nyní vystavují přímo ve škole

Ústí n. O. – Nedílnou součástí výuky uměleckých oborů orlickoústecké Střední školy uměleckoprůmyslové jsou týdenní plenéry. Zatímco společný plenér s partnerskou školou v Prešově patří mezi výběrové a účastní se jej žáci třetích a čtvrtých ročníků, ve druhém ročníku je povinnou součástí výuky plenér v lokalitě Adršpašsko-teplické skály.  Loňští druháci jej absolvovali v rozmezí 12. – 17. června a nyní prezentují své výstupy. Nově se namísto školní galerie na „Špindlu“ vystavuje přímo v budově hlavního areálu školy v Zahradní ulici.
Čas si najde každý
Důvody přesunu tradiční výstavy byly podle vedoucího uměleckých oborů Jaroslava Habrmana prosté. „Šlo o návštěvnost. Galerie na Špindlu je pro veřejnost v podstatě nepřístupná, bohužel ji příliš nenavštěvují ani žáci a učitelé. Jelikož je výstava přímo v prostorách hlavní budovy školy, věřím, že si čas na její prohlédnutí všichni najdou,“ uvedl akademický malíř.
Možnost ohodnotit přibližně 70 prací, mezi nimiž jsou zastoupeny kresby, perokresby, pastely, akvarely i temperové barvy, budou mít také návštěvníci „umprumky“ kteří zavítají na dny otevřených dveří 4. a 5. listopadu. A další výstavy přijdou co nevidět na řadu. „Obor Užitá fotografie a média se bude tradičně prezentovat na Malé scéně, ostatní obory budou mít v polovině prosince výstavu v Galerii pod radnicí,“ doplnil dále Jaroslav Habrman.
Nezastupitelná role plenérů
Vernisáž výstavy, která bude k vidění až do konce listopadu, se konala ve čtvrtek 20. října. Podle slov Jaroslava Habrmana může úroveň děl jejich autory těšit. „Přestože studenti neměli žádné zkušenosti s plenérovou tvorbou, výsledky jsou velmi dobré, některé práce jsou vynikající. Kvalitu prací samozřejmě ovlivnilo příznivé počasí a prostředí, ve kterém studenti pracovali. Všechno, co se vystavuje, vzniklo skutečně na plenéru, nic se dodatečně nedodělávalo,“ upozornil vedoucí uměleckých oborů SŠUP, podle jehož názoru je role plenérů ve výuce nezastupitelná. „Zaměřujeme se na kresbu a malbu architektury, přírodních detailů i větších krajinných celků. Zásadní odlišnost spočívá v tom, že se pracuje v exteriéru, což je mnohem obtížnější než v chráněném prostředí ateliérů. Jsem ale přesvědčen, že bezprostřední kontakt s přírodou a krajinou se nedá nahradit,“ dodal na závěr Jaroslav Habrman z pedagogického sboru SŠUP.       
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství
Ocenění Pardubického kraje
Ocenění Pardubického kraje
Asociace výtvarných škol
Asociace
Obalový institut
OBALOVÝ INSTITUT SYBA, s. r. o.
       

       
Svaz nástrojáren
Svaz nástrojáren
Masarykova univerzita
Střední škola umělecko průmyslová Ústí nad Orlicí - netfirmy.czStřední školy s maturitní zkouškou - netfirmy.cz