Loni doba bronzová. Jak dopadnou v Prešově letos?

Ústí n. O. – Medailové žně oděvních návrhářek z orlickoústecké „umprumky“ jsou v posledních letech neobyčejně bohaté. Na mezinárodní soutěži Módna línia mladých v Prešově loni vytěžily ze všech čtyř soutěžních kolekcí bronzové umístění, letos na konci března posílají na Slovensko stejný počet kolekcí. A jelikož na prešovskou soutěž vyráží tentokrát zkušená generace, cílem je loňský úspěch alespoň zopakovat, v lepším případě ještě vylepšit.
Dvě maturantky již bodovaly
Už za necelý týden vyrazí do Prešova početná výprava jedenácti studentů a čtyř pedagogů. Soutěž samotná se koná v pátek 31. března a stejně jako v předešlých letech se jí zúčastní stovky soutěžících z několika evropských zemí. Uspět v mezinárodní konkurenci nebude snadné, na „umprumce“ se však medailovými ambicemi netají. Opravňují je k tomu zkušenosti všech čtyř návrhářek – tři z nich už na prešovské Módne línii mladých soutěžily. „Maturantka Kateřina Švecová získala loni bronz za svou kolekci plavek, letos v kategorii volné tvorba představí kolekci s názvem Perfection. Loni také bronzová Lenka Dvořáčková letos soutěží v kategorii módních doplňků, svoji práci pojmenovala La Défense,“ hovoří o nejzkušenějších účastnicích vedoucí oboru Design oděvů SŠUP Jana Salabová a dodává: „Obě děvčata používají netkaný textil poskytnutý firmou Fibertex ze Svitav a také hedvábí.“
Třetí ročníky mají zkušenosti
Duo maturantek doplní dvě žákyně 3. ročníku, které ale v soutěžích nováčky rozhodně nejsou. Vždyť Petra Nováková, jež se pokusí v kategorii vycházkových oděvů uspět s kolekcí pojmenovanou Paranoia, prostředí v Prešově důvěrně zná. „Soutěžila tam již v prvním ročníku a získala tehdy druhé místo, to bylo nečekané, ale o to krásnější překvapení,“ vzpomíná Jana Salabová.
Zkušeností na rozdávání má také „čtvrtá do party“ Adéla Faltusová. Ta se v uplynulých letech mimo jiné prezentovala vlastními kolekcemi v rámci samostatné módní přehlídky. Letos se pokusí oslovit porotu prešovské soutěže kolekcí s názvem Plíce, která bude soutěžit v kategorii svrchníků.

Foto: Adam Faltus       
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství
Ocenění Pardubického kraje
Ocenění Pardubického kraje
Asociace výtvarných škol
Asociace
Obalový institut
OBALOVÝ INSTITUT SYBA, s. r. o.
       

       
Svaz nástrojáren
Svaz nástrojáren
Masarykova univerzita
Střední škola umělecko průmyslová Ústí nad Orlicí - netfirmy.czStřední školy s maturitní zkouškou - netfirmy.cz