Studenti z umprumky cestovali od gotiky po 20. století

Ústí n. O. – Ještě v měsíci září stihli studenti napříč všemi ročníky a obory orlickoústecké umprumky první z plánovaných exkurzí. Dvoudenní putování po památkách Vysočiny jim přiblížilo nejen ty známé, ale také pozapomenuté.
Teorii propojili s praxí
„Tentokrát jsme s kolegyní Marií Uhlířovou zvolily pro exkurzi zajímavou oblast, která je spjatá v minulosti s nejbohatším rodem Pernštejnů a také s ženským cisterciáckým klášterem Porta coeli. Program byl tradičně nabitý,“ přiblížila obsah „kunsthistorického výletu“ vyučující Jitka Kuběnková. Jak dále doplnila, první den stihla ústecká výprava mimo jiné návštěvu zříceniny hradu Zubštejna, prohlídku hradu Pernštejn, kláštera Porta Coeli a také kostelů v Doubravníku a Černvíru. „Tam je celý původní kostelík, dnes presbytář stávajícího, pokryt unikátními gotickými malbami z poloviny 14. století. Studenti si zkusili "kunsthistorickou" práci v praxi, dostali za úkol je rozšifrovat. Bylo to celkem těžké, ale měla jsem radost, že si poradili,“ hodnotila očividně spokojená Jitka Kuběnková.
Výběrová exkurze studenty baví
Také druhý den nabídl účastníkům celou řadu cenných památek – kostely v Jedovnici, Senetářově či Svojanově, vyhlášené barokní poutní místo Křtiny a unikátní zámek v Rájci-Jestřebí. Jitka Kuběnková si tradičně pochvalovala přístup všech účastníků. „Studenti byli úžasní a naprosto ukáznění jako vždy, ukázali, že dokážou svoje znalosti zužitkovat v praxi. To mě potěšilo, stejně jako neutuchající zájem chlapců z oboru mechanik-seřizovač, někteří s námi vyrazili dokonce počtvrté či popáté,“ připojila zajímavost a ocenila také přístup některých průvodců: „Třeba na Pernstejně byl jen o něco starší než naši studenti a měl z nich zpočátku strach. Když zjistil, že jsou disciplinovaní a výklad je zajímá, tak nám ukázal řadu věcí, které běžně návštěvníci nevidí, třeba středověký prevét. A ještě s námi zůstal o hodnou chvíli déle, než byl čas prohlídky, a statečně čelil četným dotazům celé naší výpravy. Paní z Rájce zase vzkázala do školy, že tak hodné a sympatické studenty už dlouho nezažila. Takže z naší strany spokojenost, domů se nám nechtělo.“

Foto: Jaroslava Mudruňková       
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství
Ocenění Pardubického kraje
Ocenění Pardubického kraje
Asociace výtvarných škol
Asociace
Obalový institut
OBALOVÝ INSTITUT SYBA, s. r. o.
       

       
Svaz nástrojáren
Svaz nástrojáren
Masarykova univerzita
Střední škola umělecko průmyslová Ústí nad Orlicí - netfirmy.czStřední školy s maturitní zkouškou - netfirmy.cz