Babí léto na Slovensku

Červený Kláštor/Ústí n. O. – Již třináctý rok pokračuje spolupráce mezi orlickoústeckou „umprumkou“ a partnerskou školou v Prešově. Každoročně tak skupina mladých umělců a jejich pedagogů odjíždí na Slovensko, kde ve vybrané lokalitě absolvuje týdenní malířský plenér. Ten letošní se konal v rozmezí 9. – 14. října a jeho dějištěm byl Červený Kláštor.
Šťastná třináctka
„Červený Kláštor se nachází na severovýchodě Slovenska, těsně u polských hranic, ty zde tvoří řeka Dunajec, která se prodírá pohořím Pieniny. Z toho už možná vyplývá, že je to ideální místo pro krajinářské plenéry,“ okomentoval výběr lokality Jaroslav Habrman, vedoucí uměleckých oborů SŠUP, který i letos vedl ústeckou výpravu. Ta čítala dvaadvacet žáků převážně třetích a čtvrtých ročníků. „Zúčastnili se také tři studenti z druhého ročníku. Na to, že byli na plenéru poprvé, se s úskalími plenérové tvorby vyrovnali se ctí,“ pochválil nejmladší účastníky akademický malíř Jaroslav Habrman.
Proti zasněženému loňsku letos česko-slovenskému plenéru přálo počasí. Podmínky pro tvorbu byly tak celý týden téměř ideální. „Jeden den jsme si dokonce užili i pravé babí léto. Počasí nám vyšlo, což je pro plenér naprosto zásadní,“ uvedl dále Jaroslav Habrman z pedagogického sboru SŠUP.
První výstava v Prešově, druhá v Ústí
Přístup studentů k plenéru je podle slov Jaroslava Habrmana dlouhodobě bezproblémový. Týdenní tvorba na Slovensku představuje pro mladé umělce výzvu a kvalita prací tomu odpovídá. „Studenty musím pochválit, všichni se snažili a pracovali, a to i ve svém volném čase. Výsledky jsou tím pádem velmi dobré, některé i vynikající,“ pochvaloval si úroveň prací vedoucí uměleckých oborů umprumky a doplnil: „Těší mě, že naši studenti velmi dobře reprezentovali Českou republiku, protože spolu s námi pracovali i žáci z prešovské školy. Bylo tedy možné výstupy vzájemně konfrontovat.“
Úroveň výtvarných prací obou partnerských škol posoudí nejprve Prešovští. Na Slovensku je společná výstava naplánována na únor příštího roku. Poté by se expozice měla stěhovat do Ústí nad Orlicí.
Foto: Jaroslav Habrman       
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství
Ocenění Pardubického kraje
Ocenění Pardubického kraje
Asociace výtvarných škol
Asociace
Obalový institut
OBALOVÝ INSTITUT SYBA, s. r. o.
       

       
Svaz nástrojáren
Svaz nástrojáren
Masarykova univerzita
Střední škola umělecko průmyslová Ústí nad Orlicí - netfirmy.czStřední školy s maturitní zkouškou - netfirmy.cz