Příběhy bezpráví na umprumce – letos již popáté

Ústí n. O. – První listopadový den odstartoval již třináctý ročník akce Příběhy bezpráví – Měsíc filmu na školách. Od roku 2013 se do filmových projekcí a besed s pamětníky zapojuje také Střední škola uměleckoprůmyslová Ústí nad Orlicí, žáci druhých ročníků maturitních i učebních oborů absolvovali tuto akci i v letošním školním roce.
Vzpomínal nedávno oceněný historik
V úterý 21. listopadu se v kinosále SŠUP uskutečnily dva pořady, jejichž hlavním aktérem byl profesor František Musil, který dlouhá léta na bývalé textilní, dnes uměleckoprůmyslové škole působil a dnes přednáší starší české dějiny studentům královéhradecké univerzity. „Spolupráci s panem profesorem jsme navázali již před pěti lety a od té doby každoročně přijímá naše pozvání. Osobně mě těší, že naši studenti mohou diskutovat s renomovaným historikem, kterého nedávno jeho rodné město ocenilo za celoživotní přínos v oblasti historického bádání,“ uvedl vyučující Jan Pokorný.
Tématem letošního ročníku byly příběhy vzdoru, vybrané filmy tak byly zaměřeny na příběhy těch, kteří se dostali do střetu s komunistickým režimem. V loňském roce se na umprumce soustředili na téma emigrace po únoru 1948, letos naopak řešili osudy těch, kteří svoji vlast neopustili a byli vystavení komunistickým represím.
Foto: Adam Faltus       
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství
Ocenění Pardubického kraje
Ocenění Pardubického kraje
Asociace výtvarných škol
Asociace
Obalový institut
OBALOVÝ INSTITUT SYBA, s. r. o.
       

       
Svaz nástrojáren
Svaz nástrojáren
Masarykova univerzita
Střední škola umělecko průmyslová Ústí nad Orlicí - netfirmy.czStřední školy s maturitní zkouškou - netfirmy.cz