Obnovili tradici a znovu vyrazili do Vídně

Vídeň/Ústí n. O. – Naposledy v dubnu letošního roku se studenti z orlickoústecké umprumky vydali do Vídně, aby poznávali cenné sbírky zdejšího Uměleckohistorického muzea a galerie Albertina. Bylo to až na třetí pokus, protože předchozí dva zhatila komplikovaná bezpečnostní situace. Velký zájem napříč všemi ročníky ponoukl vyučující Jitku Kuběnkovou a Marii Uhlířovou, aby jednodenní „kunsthistorický výlet“ zopakovali znovu. Autobus s ústeckou výpravou vyrazil do rakouské metropole v úterý 28. listopadu.
Na Rubense, Brueghela a a Raffaela
První tradiční zastávku představovalo kunsthistorické muzeum, které se pyšní rozsáhlými sbírkami. „Od starověkého Egypta po devatenácté století, stále sbírky jsou úžasné. Nyní jsme navíc viděli unikátní výstavu předního barokního malíře Petra Pavla Rubense,“ uvedla vedoucí výpravy Jitka Kuběnková a ke zmíněné expozici přidala zajímavost: „Výjimečná  byla v tom, že tentokrát zde kromě finálních děl byla zapůjčena řada skic a olejových skic, které jsou vlastně takovým prvotním umělcovým nápadem. Je zajímavé pozorovat, jak se první nápad liší od konečného provedení.“
Galerie Albertina pak nabídla studentům a vyučujícím dvě výstavy kreseb a grafik. Prvním z nich byl nejslavnější nizozemský renesanční malíř Pieter Brueghel starší, druhým pak věhlasný představitel florentské malířské školy Raffael Santi. „Na úplný závěr dne studenti samozřejmě proběhli vánoční trh před radnicí, protože to k atmosféře staromilské Vídně neodmyslitelně patří!“ doplnila ještě Jitka Kuběnková.
Obrazy „naživo“
Po podzimním výletu po Vysočině a předvánoční Vídni už vyučující, které se kromě exkurzí věnují také přednáškové činnosti, spřádají další plány. Povzbuzením pro ně mohou být kladné odezvy studentů. „Akce se mi velice líbila. Byla pro všechny velmi poučná a mohli jsme se dále vzdělat a posunout v dějinách umění. Nejlepší na celé akci bylo vidět obrazy, o kterých se učíme, naživo,“ uvedla Petra Havelková z maturitního ročníku.

Foto: Petra Havelková       
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství
Ocenění Pardubického kraje
Ocenění Pardubického kraje
Asociace výtvarných škol
Asociace
Obalový institut
OBALOVÝ INSTITUT SYBA, s. r. o.
       

       
Svaz nástrojáren
Svaz nástrojáren
Masarykova univerzita
Střední škola umělecko průmyslová Ústí nad Orlicí - netfirmy.czStřední školy s maturitní zkouškou - netfirmy.cz