Přípravy vrcholí! Zacinká Prešov i letos?

Ústí n. O. – Ateliér Designu oděvů Střední školy uměleckoprůmyslové Ústí nad Orlicí má poslední dny a týdny maximálně hektické. Pro oděvní návrhářky, tedy studentky, studenty i jejich pedagožky, se totiž blíží každoroční vrchol deseti školních měsíců – mezinárodní soutěž Módna línia mladých, pořádaná partnerkou školou v Prešově přesně za týden. Na Slovensku patří ústecká umprumka tradičně mez úspěšné výpravy, loni zaznamenala historický úspěch v podobě dvou prvních míst Kateřiny Švecové a Petry Novákové. Dojde na medailové žně i letos v „nešťastný“ pátek 13. dubna?

Vítězka se vrací na místo činu
Druhá jmenovaná studentka, aktuálně v maturitním ročníku, zná slovenskou soutěž „jak své boty“. Soutěží již potřetí a na loňský triumf by ráda navázala kolekcí s názvem 2060. „Petra se tentokrát inspirovala v šedesátých letech a vytvořila futuristické oděvy z plastu. Kolekce je doplněná o netradiční doplňky a je celá sterilně bílá,“ představuje dílo své svěřenkyně pedagožka Kateřina Sýkorová. Ta týden před soutěžní nešetří úsměvem a neskrývá ambice. „Máme je. Věříme, že porota ocení nadšení našich studentů a preciznost krejčovského řemesla při zpracování netradičních materiálů, které se v kolekcích objevují,“ říká mimo jiné.
Obě další „želízka SŠUP“ se mohou pochlubit pozoruhodnými okolnostmi vzniku. Kolekci Stripes vytvořili společnými silami studenti 2. ročníku. „Hlavním návrhářem a motorem týmu je Petr Švanda. Na kolekci dále spolupracovaly Nikola Charvátová při tvorbě doplňků a Eva Pechancová navrhovala potisky látek. Studenti převedli inspiraci z 60. let do svého moderního pojetí v duchu jednadvacátého století,“ doplňuje Jana Salabová z pedagogického sboru umprumky.

Nebe a země v Prešově i Prostějově
Nespočet hodin pečlivé práce je také za třetí kolekci, která se bude ucházet o přízeň slovenských porotců. Anna Machačová je autorkou souboru oděvů Nebe a země, jež odkazuje na duchovní symboliku staré Číny. „Tato kolekce zcela vybočuje z řady a to nejen tím, že je celá černá, ale především pro dokonalé vypracování a precizní detaily. Anna strávila řadu hodin nad vyšíváním zlatých cvoků, kterých je ve finále přibližně tisíc,“ vypočítává Kateřina Sýkorová. Jak dále uvádí, právě tato kolekce bude ústeckou umprumku reprezentovat i na další soutěži, která má ve světě oděvního designu zvuk. Jsou jimi prostějovské Doteky módy.
A nervy?  Ty mají oděváři z bývalé věhlasné textilky ze železa. „Napětí, že nestíháme, pomalu opadává. Došíváme a dolaďujeme poslední úpravy na kolekcích. Zázemí prešovské sestavy tvoří studentky z třetího ročníku, které se představí v roli modelek a organizátorek. Holky jsou profesionálky a mají na starosti téměř vše od make-upu, oblékání modelek až po nácvik choreografie. Do týmu přibíráme nové členy, kterými jsou dvě prvačky z našeho ateliéru. A tak štafeta putuje dál,“ konstatuje spokojeně Kateřina Sýkorová.
Foto: Adam Faltus       
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství
Ocenění Pardubického kraje
Ocenění Pardubického kraje
Asociace výtvarných škol
Asociace
Obalový institut
OBALOVÝ INSTITUT SYBA, s. r. o.
       

       
Svaz nástrojáren
Svaz nástrojáren
Masarykova univerzita
Střední škola umělecko průmyslová Ústí nad Orlicí - netfirmy.czStřední školy s maturitní zkouškou - netfirmy.cz