Studenti z umprumky poznávali krásy Itálie

Ústí n. O. – Na přelomu dubna a května se vydala početná skupina studentů orlickoústecké uměleckoprůmyslové školy na čtyřdenní putování po Itálii. Po loňském úspěchu poznávacího zájezdu do Británie jej i tentokrát zorganizovala vyučující anglického jazyka Michaela Krčálová.
V kilometrové frontě
Prvním testem výpravy bylo přibližně dvacet hodin v autobuse, prvním skutečně ostrým pak dlouhá čekací doba před vatikánským muzeem. „šokovala nás, troufám si tvrdit, kilometrová fronta turistů, kteří byli také odhodláni využít toho, že je poslední neděle v měsíci a že je tedy vstup do muzeí zdarma. Po hodině čekání jsme byli mezi posledními vpuštěni dovnitř. Studentů se ujala paní učitelka Koupilová a nasměrovala je na síně a galerie, které by neměli minout. Vrcholem prohlídky byla pochopitelně Sixtinská kaple s freskami od Michelangela,“ uvedla vedoucí výpravy Michaela Krčálová. Z vatikánských muzeí se skupina 47 studentů vydala na náměstí svatého Petra a navštívila stejnojmennou baziliku. Po náročném celodenním programu pak přišel čas i na relaxování. „Camping Internazionale Castelfusano se nachází u Tyrhénského moře, čemuž jsme nemohli odolat. Otužilejší jedinci si šli dokonce zaplavat. Večerní návštěva moře byla příjemným zpestřením zájezdu,“ doplnila Michaela Krčálová.
Perly Říma a Florencie
Třetí den byl znamení návštěvy římských turistických lákadel – Colosseum, Forum Romanum, Fontána di Trevi, chrám Panteon, náměstí Piazza Navona s Fontánou čtyř řek, Španělské schody, Augustův Oltář míru a Andělský hrad.
Poslední čtvrtý den patřil kolébce italské renesance – Florencii. Ani v ní výprava z umprumky nezahálela. „Mohli jsme obdivovat katedrálu Santa Maria del Fiore, Starý palác s kopií Michelangelova Davida na náměstí Signorie a malebná zákoutí podél řeky Arno, na které stojí známý most Ponte Vecchio. K našemu překvapení byl otevřen kostel San Lorenzo, kde jsme si prohlédli Novou sakristii s náhrobky od Michelangela a halu Cappella dei Principi,“ přiblížila závěr zájezdu jeho vedoucí Michaela Krčálová.
Pozitivní reakce studentů

Zejména pro studenty výtvarných oborů, kterých se na umprumce vyučuje celkem pět, mělo italské putování pozitiva. Na vlastí oči mohli poznávat památky, o kterých slýchávají v maturitním předmětu dějiny výtvarné kultury. A přestože počasí občas mělo aprílové parametry, návštěvu Říma i Florencie z umprumky užili. „První den, kdy jsme museli být, co nejvíce zahalení, kvůli návštěvě Vatikánu a hlavně baziliky sv. Petra, bylo samozřejmě největší teplo, ale i přesto jsme si prohlídku užili. Florencie na závěr, i když v deštivém počasí, byla velice zajímavá. Překvapilo nás, jak obrovské stavby jsou, známe je jen z obrázků a nečekali jsme jejich monumentalitu,“ sdělila svoje dojmy studentka produktového designu Renata Křivková.       
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství
Ocenění Pardubického kraje
Ocenění Pardubického kraje
Asociace výtvarných škol
Asociace
Obalový institut
OBALOVÝ INSTITUT SYBA, s. r. o.
       

       
Svaz nástrojáren
Svaz nástrojáren
Masarykova univerzita
Střední škola umělecko průmyslová Ústí nad Orlicí - netfirmy.czStřední školy s maturitní zkouškou - netfirmy.cz