Umprumka i letos partnerem Kocianova Ústí

Ústí n. O. - Kocianovo Ústí je největším každoročně velkým hudebním svátkem patnáctitisícového města, v němž se slavný houslový virtuos r. 1883 narodil. Letošní ročník byl ozdoben jubilejní 60. Kocianovou houslovou soutěží, která přilákala bezmála 60 špičkových malých a mladých houslistů z 22 zemí. Významným partnerem prestižní mezinárodní akce, jejímž patronem a uměleckým ředitelem festivalu je přední český virtuos Pavel Šporcl, je také orlickoústecká umprumka. Její podíl na letošním Kocianově Ústí byl ještě výraznější než v uplynulých letech.
Nové scénografie festivalových koncertů
Čtyři z koncertů, jež se odehrávaly v národní kulturní památce - funkcionalistickém Roškotově divadle - se mohly pochlubit novým ztvárněním scény. Návrh pochází z ateliérů SŠUP a podílelo se na něm hned několik vyučujících. „S přáním vytvořit novou scénu hudebního festivalu Kocianovo Ústí se na naši školu obrátil ředitel Klubcentra pan Karel Pokorný. Návrh scény hudebního festivalu je samozřejmě zajímavá zkušenost, město naši školu také podporuje, takže jsme tuto žádost neodmítli,“ hovoří o počátku spolupráce vedoucí uměleckých oborů SŠUP, akademický malíř Jaroslav Habrman. Jak dále podotýká, z časových důvodů nemohl být náročný úkol svěřen studentům, kteří se ale podílejí například na tvorbě zpravodaje. „Na návrhu základního konceptu scény se tak podílel učitel oboru Design produktů Bohuslav Horák, který je profesí architekt, dále vedoucí oboru Grafický design Bohuslav Špaček a také já,“ doplňuje Jaroslav Habrman s tím, že závěrečné konzultace se účastnil také starosta města Petr Hájek a ředitel Klubcentra Karel Pokorný.
Pozitivní ohlasy ústecké veřejnosti i pořadatelského týmu v čele s Pavlem Šporclem dávají tušit, že tento počin SŠUP bude k vidění i příští rok. Letos ozdobil například koncert bratrů Ebenových, loňské laureátky s Komorní filharmonií Pardubice či závěrečný koncert vítězů.
Zpravodaj a nová kniha
Zatímco scéna značky "made in SŠUP" byla letošní novinkou, soutěžní a festivalový zpravodaj produkovaný umprumkou má tradici podstatně delší. Poprvé jej škola pomáhala tvořit v r. 2010, o tři roky později jej začala také tisknout a nyní jej zajišťuje po grafické, fotografické, textové i tiskařské stránce. V čistě studentské redakci pracují kromě žáků umprumky také místní gymnazisté.  „Když si vzpomenu na začátky před bezmála deseti deseti, udělali jsme za tu dobu velký posun. Pro mě týden práce ve studentské redakci příjemným zpestřením školního roku, naši žáci i jejich kolegové z gymnázia odvádí na svůj věk vysoce profesionální práci," oceňuje studenty šéfredaktor zpravodaje a pedagog SŠUP Jan Pokorný.
Pro vedoucího redaktorského týmu byla letošní "Kocianka" ve znamení dalšího důležitého momentu. Hned na úvod soutěže se totiž křtila jeho knižní prvotina - rozhovor s dlouholetým předsedou odborné poroty soutěže Pavlem Hůlou. Vydavatelem publikace je Nadační fond Mistra Jaroslava Kociana, jehož předseda Pavel Sedláček byl  spolu s ústeckým starostou Petrem Hájkem a ředitelem SŠUP Zdeňkem Salingerem kmotry nové publikace. „V knižním rozhovoru, na kterém jsme začali pracovat před čtyřmi lety, se zrcadlí historie soutěže a také Kocianova kvarteta, jehož primáriem Pavel Hůla bezmála čtyřicet let byl. Chci touto cestou poděkovat za podporu Nadačnímu fondu, městu a v neposlední řadě také kolegům z uměleckoprůmyslové školy, kteří zajistili grafickou úpravu a tisk publikace,“ doplňuje Jan Pokorný, autor knihy, jejíž součástí je také CD s nahrávkou Kocianova kvarteta.       
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství
Ocenění Pardubického kraje
Ocenění Pardubického kraje
Asociace výtvarných škol
Asociace
Obalový institut
OBALOVÝ INSTITUT SYBA, s. r. o.
       

       
Svaz nástrojáren
Svaz nástrojáren
Masarykova univerzita
Střední škola umělecko průmyslová Ústí nad Orlicí - netfirmy.czStřední školy s maturitní zkouškou - netfirmy.cz