Kunsthistorické výlety v Malé scéně i letos

Ústí n. O. – Spolupráce provozovatelů orlickoústecké Malé scény a pedagožek zdejší uměleckoprůmyslové školy přináší své plody již pět let. Za tu dobu si cykly přednášek z dějin umění získaly své pravidelné návštěvníky, pro které vyučující pořádají také poznávací zájezdy. Ani v letošním školním roce nebudou zájemci u kunsthistorické akce ochuzeni. Tentokrát budou v centru pozornosti moderní výtvarné směry 20. století.
Šelma na ulici
V minulých letech byla skladba přednášek neobyčejně široká – první cyklus byl zaměřen na komplexní vývoj české architektury, následující pak na významné evropské osobnosti, to nejlepší z umění 19. století, počátky umění „od jeskyně ke katedrále“ a v uplynulém školním roce se návštěvníci seznámili s méně známými umělci, kteří tvořili ve stínu svých slavnějších kolegů. Letos se přednášející pustí do nejnovějších uměleckých stylů v cyklu pojmenovaném Šelma na ulici. „Název je takovou malou slovní hříčkou. Šelma je překladem francouzského slova le fauve, od kterého je odvozen název směru fauvismus. Právě jím totiž budeme v září začínat. Ulice pak značí street art, jemuž bude věnována závěrečná přednáška,“ vysvětluje Marie Uhlířová z pedagogického sboru SŠUP, jíž bude patřit úvodní přednáška v úterý 18. září od 18 hodin.
Trio přednášejících a tajný host
Na celkem deseti přednáškách se budou podílet vyučující dějin umění Jitka Kuběnková s Marií Uhlířovou a také jejich kolegyně Martina Novozámská, vedoucí ateliéru Fotografie a médií. Jméno čtvrtého hosta, „tajného přednášejícího“, zatím organizátorky prozradit nechtějí. Jitka Kuběnková by si přála, aby si posluchači našli cestu k modernímu umění, které je v porovnání s klasickými styly přeci jen obtížněji uchopitelné. „Uvědomujeme si, že řada lidí si k těmto novým směrům těžko buduje vztah, už jen orientace v moderním umění není vůbec jednoduchá,“ připouští  vyučující, která nemá obavy, že by do budoucna došla autorkám přednášek inspirace. „Snažíme se střídat starší a novější dějiny umění. Témata v tomto oboru jsou absolutně nevyčerpatelná,“ dodává Jitka Kuběnková.       
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství
Ocenění Pardubického kraje
Ocenění Pardubického kraje
Asociace výtvarných škol
Asociace
Obalový institut
OBALOVÝ INSTITUT SYBA, s. r. o.
       

       
Svaz nástrojáren
Svaz nástrojáren
Masarykova univerzita
Střední škola umělecko průmyslová Ústí nad Orlicí - netfirmy.czStřední školy s maturitní zkouškou - netfirmy.cz