V Prešově to výpravě z umprumky „zacinkalo“ i letos!

Prešov/Ústí n. O. – Čtrnáctý ročník mezinárodní soutěže Módna línia mladých mají studenti a pedagogové za sebou. Několikaměsíční úsilí spočívající ve výrobě kolekcí a nácviku jejich předvádění přetavil ateliér Designu oděvů v další medailové umístění. Ze dvou modelů sice uspěl v pátek 12. dubna pouze jeden, ovšem v nabité konkurenci dvaceti škol ze Slovenska, Česka, Polska a Ukrajiny má i bronz svoji váhu.
Boom!
Pořadatelská škola v Prešově, která je zároveň partnerkou školou ústecké umprumky, přivítala letos 129 kolekcí v osmi různých kategoriích. SŠUP přivezla již množství medailových umístění a loni speciální ocenění primátorky Prešova. Padesátiprocentní úspěšnost a třetí místo maturantky Anny Machačové přesto vnímá její vyučující Kateřina Sýkorová jako pozitivum. „Stejně jako každý rok byla konkurence veliká. V porotě tentokrát zasedl pouze jeden odborník z oboru oděvní design, a to návrhářka Jitka Klett. Proto výsledky hodnotím jako souhrn individuálních názorů,“ komentuje výsledky pedagožka.
Porotu zaujala kolekce Boom“, která soutěžila v kategorii sportovních oděvů. Výprava z ústecké školy doufala i v úspěch další z maturantek Anny Černé, která svůj návrh přihlásila do nabité kategorie vycházkových oděvů. „Kolekce se nesla v duchu minimalismu, čistého designu a výborného řemeslného zpracování. Mezi soutěžními kolekcemi zcela vybočovala z řady, možná také proto nezískala žádné umístění. Z mého pohledu se jedná o kolekci, která je na vysokoškolské úrovni, a hodnotím ji velmi pozitivně. Rádi bychom ji přihlásili do dalších soutěží, jako je například Studentský design 2019,” doplnila Kateřina Sýkorová.
Vzorná reprezentace školy
“Náš výlet proběhl v pohodě a bez problémů, kromě počasí, které bylo tentokrát velmi nepříjemné. Tatry byly schované v mracích a zasněžené,” doplňuje své postřehy každoroční účastník “prešovského zájezdu”, vedoucí uměleckých oborů SŠUP Jaroslav Habrman.
Ředitel umprumky Zdeněk Salinger pak oceňuje vzornou reprezentaci školy a oboru Design oděvů, který má v Ústí zdaleka největší tradicí a dosahuje dlouhodobě špičkových výsledků. “Na mysli mám pedagogy I žáky a nejde jen o soutěžící, ale také modelky a další, kteří se starali o vše potřebné,” uzavírá Zdeněk Salinger.
Foto: Jaroslav Habrman       
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství
Ocenění Pardubického kraje
Ocenění Pardubického kraje
Asociace výtvarných škol
Asociace
Obalový institut
OBALOVÝ INSTITUT SYBA, s. r. o.
       

       
Svaz nástrojáren
Svaz nástrojáren
Masarykova univerzita
Střední škola umělecko průmyslová Ústí nad Orlicí - netfirmy.czStřední školy s maturitní zkouškou - netfirmy.cz