Po stopách Santiniho se vydalo čtyřicet studentů

Ústí n. O. – Dvoudenní výlet s příchutí babího léty za sebou má početná výprava z ústecké umprumky pod vedením vyučujících dějin umění Jitky Kuběnkové a Marie Uhlířové. Tradiční akce, která se koná v každém pololetí, tentokrát zavedla studenty na Plzeňsko.
Navštívit co nejvíce míst
Exkurze po památkách rozhodně nepatří do kategorie odpočinkových. To potvrzuje i Jitka Kuběnková, která se kromě výuky věnuje spolu s Marií Uhlířovou také přednáškové činnosti. „Celá exkurze byla koncipovaná tak, aby studenti navštívili co nejvíce míst, o kterých učíme s kolegyní v dějinách umění. Především architekturu je totiž třeba vidět naživo,“ míní oblíbená pedagožka. Jak dále dodává, kroky studentů a jejich učitelů částečně vedly po stopách barokního architekta Jana Blažeje Santiniho – Aichla, ale došlo také na starší památky.
Výčet míst, která výprava z umprumky v krátkém čase navštívila, je působivý. „První den jsme stihli vodní hrad Švihov, zámek v Horšovském Týně, klášterní komplex v Kladrubech u Stříbra a také samotné město s historickým centrem a renesanční radnicí,“ vypočítává Jitka Kuběnková.
Ve středu 25. září stihli studenti převážně druhých a třetích ročníků SŠUP další tři zastávky – románský kostelík svatého Mikuláše v Potvorově, barokní komplex zámku, kostela, náměstí a bohaté sochařské výzdoby v Manětíně. „Lokalita je bez přehánění barokní perlou západních Čech, podobně jako další Santiniho majstrštyk v Plasích,“ uzavírá Jitka Kuběnková, která si tradičně pochvaluje hojnou účast a zájem studentů.

Foto: Anita Ullverová       
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství
Ocenění Pardubického kraje
Ocenění Pardubického kraje
Asociace výtvarných škol
Asociace
Obalový institut
OBALOVÝ INSTITUT SYBA, s. r. o.
       

       
Svaz nástrojáren
Svaz nástrojáren
Masarykova univerzita
Střední škola umělecko průmyslová Ústí nad Orlicí - netfirmy.czStřední školy s maturitní zkouškou - netfirmy.cz