Česko-slovenský plenér slavil 15. narozeniny. Zřejmě poslední

Ústí n. O. /Tatranská Lesná – Dlouholetá spolupráce orlickoústecké umprumky a partnerské školy v Prešově neustává ani v letošním školním roce. Plenér žáků výtvarných oborů hostila v uplynulém týdnu malebná lokalita Tatranské Lesné a jeho 15. ročník si nenechal ujít stejný počet mladých výtvarníků z ústecké školy.
Pestré počasí
Vedoucí uměleckých oborů Jaroslav Habrman, který spolu se šéfem grafiků Bohuslavem Špačkem své svěřence každoročně doprovází, hodnotil slovenský týden znovu pozitivně. Už jen výčet míst, kde stihli umělci tvořit, dává tušit nabitý program. „Navštívili jsme všechna významnější místa v Tatrách – Štrbské pleso, Starý Smokovec, Tatranskou Lomnici i Tatranskou Javorinu,“ vypočítal Jaroslav Habrman, který umělecké obory školy vede od jejich založení.
Rozmary počasí tentokrát studenty a jejich pedagogy nešetřily. „Zažili jsme je opravdu pestré, občas slunce, většinou chladno, místy déšť a vítr, pouze poslední den se dostavilo pravé babí léto,“ konstatoval Jaroslav Habrman a dodal: „Studenti se ale nenechali odradit, za svědomitou práci je musím pochválit. Přibližně třicet vybraných prací pošleme na Slovensko, v Prešově by měly být ještě na podzim prezentovány.“
Příští rok už nejspíš ne
Na umprumce by ve spolupráci, která kromě plenéru zahrnovala také společné výstavy v Prešově i Ústí, rádi pokračovali. Partnerská škola se ovšem důsledkem reforem středoškolských oborů na Slovensku dostala do složité situace a je velmi pravděpodobné, že letošní jubilejní plenér byl zároveň posledním. „Podle posledních informací naší partnerské škole její zřizovatel bez náhrady zrušil umělecké obory a v plenérech již nebude možné pokračovat, což nás pochopitelně mrzí,“ posteskl si vedoucí uměleckých oborů SŠUP.

Foto: Jaroslav Habrman       
Zřizovatelem školy je Pardubický kraj
Školský portál Pardubického kraje - každý den nové informace ze školství
Ocenění Pardubického kraje
Ocenění Pardubického kraje
Asociace výtvarných škol
Asociace
Obalový institut
OBALOVÝ INSTITUT SYBA, s. r. o.
       

       
Svaz nástrojáren
Svaz nástrojáren
Masarykova univerzita
Střední škola umělecko průmyslová Ústí nad Orlicí - netfirmy.czStřední školy s maturitní zkouškou - netfirmy.cz