Oděvní design je stále profilovým oborem, který umožní realizovat se i v budoucnu. Studentky /i studenti/ se naučí mnohé z "krejčoviny", ale zároveň rozvíjejí svou fantazii různými výtvarnými technikami včetně prostorových. Ve výtvarné přípravě a od 3. ročníku v navrhování poznají a osvojí si výtvarné "řemeslo"z různých úhlů. Pracují nejen se základními prostředky "tužkou, barvami, jehlou a nůžkami", ale naučí se výtvarný materiál používat zajímavým a netradičním způsobem. Zdokonalí se ve fotografii, práci s počítačem (programy Adobe Photoshop, Illustrator, Lectra system), technologii materiálů, ve střizích a modelování oděvů. Poznají v souvislostech historii a vývoj oděvu, jeho varianty a nepřeberné možnosti včetně doplňků. Získají vědomosti a schopnosti, které mohou z "módy" později přerůst v realizace pro divadlo, film, televizi a reklamu. Zajímavá a důležitá je i možnost spolupráce se studenty dalších výtvarných oborů na společných projektech, účast na výstavách, soutěžích, projektech a přehlídkách v Česku i EU. Absolvent tohoto studijního oboru se může kvalifikovaně uplatnit jako výtvarně technický pracovník v oblasti navrhování a modelování oděvů i scénických kostýmů. Je vybaven znalostmi a dovednostmi, které umožní jeho samostatnou činnost v oboru i další studium na vyšších a vysokých školách uměleckého zaměření a příbuzných oborech dalších vysokých škol.
Součástí přijímacího řízení je talentová zkouška, při které uchazeč prokáže svou fantazii a výtvarné nadání. Během studia pak žáci získají vědomosti a dovednosti v odborných předmětech, technologii, konstrukci oděvů a dějinách výtvarné kultury. Ve výtvarné přípravě, navrhování a modelování oděvů, fotografii, počítačové grafice, figurální kresbě a dalších rozvíjejí svůj talent a poznávají metody práce výtvarníka a designéra. Nedílnou součástí výuky jsou praktická cvičení, kdy na základě teoretických znalostí realizují žáci svoje nápady, výtvarné návrhy a řemeslně je zpracovávají do výsledných modelů nebo objektů.
Žáci se pravidelně zúčastňují soutěží, absolvují výstavy, odborné semináře a malířské plenéry a tím získávají znalosti a celkový přehled ve zvoleném oboru.
Podmínky přijetí
Do prvního ročníku čtyřletého studia se přijímají žáci a žákyně s úspěšně dokončeným základním vzděláním, kteří splnili podmínky talentové zkoušky. Talentové zkoušky obsahují zpravidla malbu, kresbu, test všeobecného kultruního přehledu, pohovor a test z českého a cizího jazyka. Příhlášky do těchto uměleckých oborů musí škola obdržet do 30. 11. příslušného kalendářního roku. Talentové zkoušky proběhnou v lednu následujícího kalendářního roku a musí se jim podrobit všichni uchazeči.
Zdravotní požadavky na uchazeče
Do studijního oboru mohou být přijati chlapci nebo dívky netrpící poruchou barvocitu, s dobrou funkcí horních končetin a schopností jemných pohybů rukou. k posouzení zdravotního stavu je příslušný registrující praktický lékař.
Organizace studia
Studium je organizováno jako čtyřleté denní studium a je zakončeno maturitní zkouškou. Součástí maturitní zkoušky je praktická práce.
Práce žáků
V jednotlivých ročnících žák realizuje na základě přiděleného zadání tzv. klauzurní práce. Ty jsou odborně posouzeny a se žákem individuálně projednány. Práce žáků jsou prezentovány na školních i veřejných výstavách a soutěžích. Jsou majetkem školy a žákovi jsou k dispozici pro potřeby konkurzů a přijímacích řízení na vysoké školy.
Další informace
Žáci ze vzdálených míst mohou být ubytováni v moderním domově mládeže s kapacitou 120 lůžek, který je přímo v areálu školy. k dispozici je školní jídelna (rovněž v areálu školy), která zabezpečuje celodenní stravování pro žáky domova mládeže a obědy pro ostatní žáky. Domov mládeže využívá pro sportovní aktivity ubytovaných žáků volné kapacity školní sportovní haly. Žáci mají k dispozici internet a pro přípravu mimo vyučování i výpočetní techniku a učební pomůcky.
Leták k oboru včetně studijního plánu k dispozici ke stažení zde .